İnsanlar bir sonraki viral videoyu görmek için her gün her dakika YouTube'a akın ediyor. 18 yaş ve üstü Türk internet kullanıcıları ortalama olarak ayda YouTube izlemeye herhangi bir televizyon ağından daha fazla zaman harcamakta... 18 ila 49 yaşları arasındaki Türk internet kullanıcıları mobil cihazlar üzerinden izleniyor. Kullanıcılar bir videoyu ücretsiz olarak izleyebildiği için kullanıcılar YouTube'dan daha da fazla etkileniyor. Durum buysa, dünyanın en popüler sosyal video sitesi gelirini nereden alıyor? Tahmin ettiniz gibi reklamcılık….

YouTube Reklamcılığı Nasıl Çalışır? 

Facebook ve LinkedIn gibi birçok self servis dijital reklamcılık platformunda olduğu gibi, YouTube reklamcılığının tümü Google AdWords'te çevrimiçi olarak gerçekleşir. Videolarınızı oluşturursunuz ve reklamlarınız için reklam hedeflemesini ve yerleşimini seçerek Google AdWords'e yüklersiniz. Bütçeniz dahilinde olan herhangi bir tutarı ödeyerek reklamı görüntülemek için teklif verirsiniz. İzleyiciler reklamınızı izledikten sonra ödeme yaparsınız. YouTube'unuz ve çalıştıktan sonra, analizleri Google AdWords'ten görüntüleyebilirsiniz. Reklamları istediğiniz zaman çalıştırabilir, duraklatabilir ve durdurabilirsiniz.

YouTube Reklamcılığının Faydaları Nelerdir? 

Giderek daha fazla sayıda küçük ve orta ölçekli işletme reklamlarını YouTube'a taşıyor. Aslında bu sayı ikiye katlandı ve nedeni şaşırtıcı değil. YouTube reklamcılığının çeşitli faydaları vardır ve bunların tümü en önemli faydayı çevrelemektedir: büyük bir kitle. YouTube reklamları, aylık 1,5 milyar izleyiciye sahip bir platformda görünme fırsatına sahip. Diğer faydalar şunları içerir:

YouTube Reklamcılığına Nasıl Başlarım? 

Öncelikle, bir Google AdWords hesabı oluşturmalı ve bunu YouTube hesabınıza bağlamalısınız. Bunu yaparken, daha çok hesabınızın genel ayarlarını seçersiniz, örneğin, istediğiniz günlük bütçeyi ayarlarsınız. Ardından, reklamınızın görünmesini istediğiniz yeri seçmelisiniz. Ülke, bölge, şehir, posta kodu ve IP adresi seçeneklerine sahipsiniz.

Bir reklam yayınlamak için, YouTube hesabınızdan tanıtmak üzere bir video seçmelisiniz. Reklamınızı oluştururken, cihaz türü, demografi ve anahtar kelimeler dahil olmak üzere hedefleme seçeneklerinizi belirleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde video reklamı YouTube'a gönderebilirsiniz.

YouTube'da Reklam Vermek İçin Neye İhtiyacınız Var? 

YouTube reklamcılığına başlamak basittir. Kesinlikle ihtiyacınız olacak bir numaralı şey bir Google AdWords hesabı ve tabii ki bir YouTube hesabıdır. Bu iki ön koşulu elde ettiğinizde, ihtiyacınız olan tek şey şudur:

Ayrıca, orada yayınladığınız tüm reklamların uyumlu olmasını sağlamak için YouTube’un Hizmet Şartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz. Platformun şartlarını ihlal ettiğiniz için video reklamınızın kaldırılmasını istemezsiniz.