Mobil uygulama geliştirme, küçük, kablosuz bilgi işlem cihazları için yazılım yazmada yer alan süreçler ve prosedürler bütünüdür. Web uygulaması geliştirme gibi, mobil uygulama geliştirmenin de kökleri daha geleneksel yazılım geliştirmeye dayanır. Bununla birlikte, kritik bir fark, Mobil uygulamaların genellikle belirli bir mobil cihazın sunduğu benzersiz özelliklerden yararlanmak için özel olarak yazılmasıdır. Örneğin, iPhone'un ivme ölçerinden yararlanmak için bir oyun uygulaması yazılabilir veya bir akıllı saatin sıcaklık sensöründen yararlanmak için bir mobil sağlık uygulaması yazılabilir.

Mobil uygulamaların ilk yıllarında, bir uygulamanın herhangi bir cihazda optimum performansa sahip olmasını sağlamanın tek yolu, uygulamayı belirli bir cihaz için yerel olarak geliştirmekti. Bu, çok düşük bir düzeyde, her bir aygıtın işlemcisi için özel olarak yeni kod yazılması gerektiği anlamına geliyordu. Günümüzde, mobil uygulama geliştirme çabalarının çoğu, cihazdan bağımsız uygulamalar oluşturmaya odaklanmaktadır.

Mobil Uygulama Geliştirmeye Başlamak 

Küçük ve orta ölçekli işletmeniz için bir mobil uygulama oluşturmayı düşünüyorsanız, yürütmek için tam olarak ne gerektiğini bilmeniz gerekir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, her beş KOBİ'den biri şu anda bir mobil uygulama geliştirdi ve bu uygulama hakkında pek çoğu 2020'de bir uygulama başlatmayı planlıyor.

Mobil kullanım istatistikleri, hala çitin içinde olan işletmeler için çok ilgi çekici bir hikaye anlatıyor:

 

Elbette, bir uygulama geliştirmeye yönelik tüm kanıtlara rağmen, ilerleme kararı hafife alınacak bir karar değildir. Her biri Google Play ve Apple App Store'da bulunan yaklaşık 1,5 milyon uygulama ile, mobil uygulama geliştirme sürecini ve uygulamanızın hem pazar nişinize hem de pazarlama hedeflerinize nasıl uyacağını anlamak önemlidir. Bununla birlikte, uygulama geliştirme yaşam döngüsüne ve bu süreçteki hedeflere ve zorluklara bir göz atalım.

Keşif, Pazar Araştırması ve Mobil Uygulama Geliştirme

İşletmeniz için hali hazırda birkaç iyi mobil uygulama fikriniz olabilir ve bu, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak tasarım ve geliştirme aşamasına geçmeden önce, ilk adımınız, kendi işiniz ve hedef kitlenizin yanı sıra rakiplerinizin de araştırmasına derin bir dalış yapmak olmalıdır. Aşağıdaki soruların yanıtlarına ihtiyacınız olacak:

 

Uygulamanızı Nasıl Pazarlayacak ve Tanıtacaksınız? 

Henüz yapmadıysanız, uygulama geliştirme ekibinizi ilgili departmanlardan üyelerle (yönetici liderliği, pazarlama ve / veya satış, ürün geliştirme, BT vb.) Bir araya getirin ve araştırma ve keşif sırasında topladığınız bilgileri karma hale getirin. Bu erken aşamalardaki bilgilendirilmiş geri bildirimler, daha sorunsuz bir geliştirme sürecinin yolunu açacaktır.

Mobil Uygulama Hedeflerini Oluşturma

Mobil uygulamanızın planlama aşamasında önemli bir adımı olan mobil pazarlama planınızda önemli hedefleri nasıl ilerleteceğinizi belirledikten sonra, uygulamanızın sizi başarı yoluna nasıl getireceği aşaması gelir. Bu aşamada,

 

Çoğu durumda, uygulamanızın özelliklerini ve avantajlarını belirlemek, genel uygulama geliştirme bütçeniz ile şirket içi yetenekleriniz arasında dengeleyici bir eylemdir. Bununla birlikte, işlevselliğe öncelik verme söz konusu olduğunda, araştırmalar, uygulama tasarımının özel hizmetler yerine müşteri katılımını vurgulaması gerektiğini gösteriyor.