Küçük bir işletme olarak, sadık müşterileri ve sınırsız pazarlama bütçeleri olan büyük markalarla rekabet ediyor olabilirsiniz. Bu nedenle, kendi sağlam bir marka oluşturma süreciyle farklılaşmanın yollarını bulmalısınız.

Nasıl Marka İnşa Edersiniz? 

Marka bilinci oluşturma, havalı bir logo veya iyi yerleştirilmiş bir reklamdan çok daha fazlasıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, markanız bir müşterinin işletmeniz hakkındaki genel algısıyla tanımlanır.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, bunu daha da iyi söylüyor: "Markanız, siz odada olmadığınız zamanlarda başkalarının sizin hakkınızda söylediği şeydir." Markanız sizin itibarınızdır! 

Günümüz pazarında başarılı bir markanın birçok uygulamada iletişim ve deneyim açısından tutarlı olması gerekir:

 

Şimdi, marka oluşturma basit mi? Gerçek şu ki: markalaşma bir gecede ya da birkaç ay içinde gerçekleşmez. Marka oluşturmak kesinlikle bir süreçtir. Ancak, devam eden çaba, müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurmanıza neden olacaktır. Bu, satışlarda istikrarlı bir artışa, daha fazla projeye, ağızdan ağza yönlendirmelere ve ürünleriniz veya hizmetleriniz için savunuculuğa yol açabilir. Markanız, bir müşterinin işletmeniz hakkındaki genel algısı ile tanımlanır.

Marka Oluşturma Nedir? 

Marka oluşturmanın tanımı, pazarda benzersiz ve kalıcı bir imaj yaratmak amacıyla stratejiler ve kampanyalar kullanarak işletmeniz hakkında farkındalık yaratmaktır. Olumlu imaj + öne çıkma = marka başarısı. Marka bilinci oluşturma üç aşamaya ayrılabilir:

 

Marka Stratejisi, ideal müşteriniz tarafından ne kadar farklı, güvenilir, akılda kalıcı ve sevilir olduğunuzu ortaya çıkaracaktır. Amacınızı, vaatlerinizi ve insanlar için sorunları nasıl çözdüğünüzü aktaracaktır. Marka stratejisini, dünyanın işletmenizi nasıl görmesini istediğinize dair bir plan olarak düşünebilirsiniz. Marka stratejisi, başarılı bir marka oluşturmak için kritik ve temel bir parçadır. Çoğu işletmenin gözden kaçırdığı alanlardan biridir çünkü doğrudan tasarım ve pazarlamaya atlarlar. Marka Kimliği, bunu görseller, mesajlar ve deneyimlerle kamuoyuna aktarmanın yoludur. Marka stratejiniz, kimliğinizi nasıl sunduğunuzu etkileyecek ve en fazla etki için onu amacınızla uyumlu hale getirecektir. Marka kimliğinizin unsurları tutarlı bir şekilde tüm kanallara uygulanmalıdır. İşletmenizin tanınır hale gelmesinin yolu budur. Buna logonuz, renkleriniz ve yazı tipleriniz, web sitesi tasarımınız, içeriğiniz, reklamınız, baskınız veya ambalajınız ve daha fazlası dahildir. Marka Pazarlaması, işletmelerin veya kuruluşların, stratejik iletişim yoluyla değerleri ve sesi doğru hedef kitleye bağlayarak ürün veya hizmetleri vurgulayıp farkındalık yaratma yoludur. 2020 yılında, marka imajınızın güçlendirilmesi, çeşitli dijital pazarlama faaliyetleri ile etkili bir şekilde yapılabilir:


Bu kanallar birlikte, marka bilinci kazanmak ve büyümek için çok önemlidir.