Logo, kişinin organizasyonunu simgeleyen bir tasarımdır. Bir kuruluş tarafından antetli kağıt, reklam malzemesi ve kuruluşun kolayca tanınmasını sağlayan bir amblem olarak kullanılan ve logo olarak da adlandırılan bir tasarımdır. Logo türü, genellikle benzersiz bir şekilde kolayca tanınmak üzere tasarlanmış bir şirket adının, ticari markanın, kısaltmanın, vb. Grafiksel bir temsili veya simgesidir.

Daha detaylı ve renkli logo tasarımlarının yeniden üretilmesi daha zordur ve tabi ki maliyeti daha yüksektir. Ayrıca logonuzun kullanılacağı boyutu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu günlerde üretim maliyetini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mükemmel logo tasarımı, bir tabela üzerinde ve örneğin bir kartvizit veya bir kalemde harika görünecektir.

Logo tasarım sürecini doğrudan tanımlamak zor olabilir: Her grafik tasarımcının logo geliştirme konusunda kendi yaklaşımı vardır. Bazıları için bu metodik ve disiplinli çalışma sonucu logo tasarımı tamamlanırken diğerleri ise ilham almak için etrafı gözlüyor.

Adım 1. Marka Değerlendirilmesi

Logo tasarım sürecindeki ilk adım, markanın neyi içerdiğini ve işletmenin hedeflerinin ne olduğunu anlamaktır. Bu, İstemci Bulma aşaması olarak bilinir. Logo tasarımında herkese uyan tek bir model yoktur; bir logo yalnızca bir işletmeyi temsil ettiği kadar iyidir, bu nedenle markanın ne tür bir izlenim hedeflediğini ilk önce bilmediğiniz sürece etkili olmayacaktır.

İhtiyaç duyacağınız bilgilerin çoğu tasarım özetinde yer almalıdır. Ancak ne istediklerini ifade edemeyen veya kendilerini bilmeyen müşteriler her zaman vardır ve bu bilgiyi ortaya çıkarmak tasarımcıya kalmıştır. Ve en ayrıntılı, iyi düzenlenmiş özetler söz konusu olduğunda bile, tasarımcılar daha derinlemesine araştırmalı - müşterinin işleri hakkında gerçekten ne hissettiğini ve resmi kurumsal açıklamanın ötesine geçen sözlerle yaptıkları harika işleri keşfetmelidir. Şirket ve onu oluşturan kişiler hakkında edinebileceğiniz her bir içgörü, uzun vadede tasarımınızın başarısına katkıda bulunacaktır.

Bu adımın sonunda, markayla ilgili iyi bilgilendirilmiş bir görüşe sahip olursunuz. Buradan, bu bilgileri anahtar kelimelere ve ifadelere dönüştürmek için beyin fırtınası yapmaya başlayabilirsiniz. Popüler bir beyin fırtınası tekniği, tasarımcıların genel marka izlenimlerini aldıkları ve bunları ilgili fikirlere genişlettikleri zihin haritalamadır. Favorilerinizi kaydedin, bunlar daha sonra logo konseptlerinizi destekleyecektir.

Adım 2. Sektörü araştırın

Boşlukta hiçbir marka yoktur. Her şirket, öne çıkmak için her şeyi yapıyor olsalar bile, kendi sektörlerinin standartlarıyla mücadele etmek zorundadır. Dolayısıyla logo tasarım sürecindeki bir sonraki adım, rakiplerin ve endüstri liderlerinin ne tür logolara sahip olduğunu araştırmaktır. Buna endüstri keşfi denir.

Adım 3. Logonun nerede kullanılacağının bir listesini yapın

Tıpkı marka stratejisi gibi, logonun kaplayacağı fiziksel veya dijital alan da tasarım seçimlerinizi bilgilendirmelidir. Logonun nerede kullanılacağını araştırın. Bu, Uygulama Keşfi aşaması olarak bilinir. Henüz tam bir listeniz olmasa da, logonuzun nasıl kullanılacağını ne kadar erken tahmin ederseniz, logo geliştirme için o kadar iyidir. Logonuza ihtiyaç duyduğunuz yerde, renk modelini, şekli ve hatta kullanılan tasarım yazılımı belirlenebilir. Logo tasarımı için bazı yaygın kullanım örnekleri şunlardır:

 

Duyarlı logoların popülerliği düşünüldüğünde, kendinizi tek bir standart tasarımla sınırlamanıza gerek yoktur. Ayrıca, her durum için her zaman en iyi logoya sahip olursunuz. İşin püf noktası, logonuzun bu farklı sürümlerinin hepsinin aynı logo gibi hissetmesini sağlamaktır. Ana logoyu tasarlamak ve ortaya çıktıkça farklı durumlara uyarlamak yerine, ileriyi planlamaya ve bu varyasyonları aynı anda tasarlamaya yardımcı olur. Uyarlanabilir bir logo size hitap ediyorsa, öncelikle logoyu hem boyut hem de karmaşıklık açısından artırarak dört varyasyonu hedefleyin. Bu işlerinizi kolaylaştıracaktır.