Bugün SEO hizmetlerinin, optimizasyon, anlık raporlama gibi araçlarını kullanarak, optimum ziyaretçi trafiğini yakalayabileceğiniz bir site sahibi olmanız oldukça kolay. Arama motoru optimizasyonu ile işletmenizi sanal ortamda da güçlü kılabilir, çok sayıda müşteriye çok daha kısa bir zamanda erişim sağlayabilirsiniz.

Responsive web tasarım gibi bugün dünyanın hemen hemen çeyreğinin tercih ettiği uyumlu web tasarım modeli, web sitenizin desktop, tablet ve mobil cihazlarla uyumlu görüntülenmesini sağlayan bir model. SEO hizmetleri kapsamında yenilikçi ve akıllı bir web sitesi tasarımıyla ürün ve hizmetlerinizin reklamını Google ve sosyal medya platformlarında yapmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Ne Kadar Kullanışlı 

Sosyal medya platformlarının dijital reklamcılık açısından Google ADS’e göre daha avantajsız olduğu biliniyor. Bunun sebebi sosyal medyanın genellikle hizmet ya da ürün aramak amacıyla değil de eğlence ve iletişim için kullanılması.

Ancak sosyal medyada yayınladığınız bir reklama birden fazla kez rastlayan bir web kullanıcısı markanızı tanıyarak daha sonra ihtiyacı olduğunda sitenizi ziyaret edebilir. Yani sosyal medya reklamları, özellikle uzun vadede getiri sağlayabilecek, marka bilinirliğinizi artıracak bir tercih olacaktır.

İnstagram Dijital Reklamcılık Ağı Nasıl Kullanılır? 

İnstagram ağı, dijital reklamcılık konusunda doğru kullanıldığında kesinlikle büyük bir çevrimiçi gelir elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle popüler İnstagram hesaplarının sayfalarında yayınlayacağınız reklamlar, ürün ve hizmet arayışı daha yüksek olan genç web kullanıcı kitlesinin web sitenize çekilmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

İnstagram, tıpkı Facebook For Business mantığı ile çalışan İnstagram For Business gibi güçlü bir reklam aracını kullanmakta. Uygulamanın kullanımı oldukça kolay olduğundan reklamlarınızı hızlı bir şekilde tasarlayabilir, reklam kampanyası kurulumu gerçekleştirebilir, reklamlarınızın yayınını ve yönetimini hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

İnstagram For Business Nasıl Kullanılır?

İnstagram For Business uygulamasını kullanmaya başlamak için öncelikle İnstagram ’da bir işletme profilinizin olması gerekiyor. İşletme profilinizden reklam yayınlamak için bu hesabı Facebook’a bağlamanız gerektiğinden aynı zamanda bir Facebook sayfanızın da bulunması şart.

İnstagram işletme hesabınızı çok kolay birkaç adımla ücretsiz bir şekilde oluşturabilir, sonrasında reklamınızı tasarlamaya başlayabilirsiniz. Reklamınızı tasarladıktan sonra tek yapmanız gereken İnstagram reklam yöneticisi aracını kullanarak hedeflediğiniz kitleyi yani reklamı hangi kullanıcıların görmesini istediğinizi, reklamı oluşturma amacınızı ve reklam formatını seçmek olacaktır.

Bunun yanı sıra İnstagram işletme hesabınızda yayınladığınız bir fotoğrafı “tanıtımını yap” butonuyla yayınlayarak hesabınıza İnstagram kullanıcılarını çekebilmeniz mümkün. İnstagram For Business kullandığı akıllı araçlarla, mevcut takipçi kitlenizin davranış ve ortak ilgi alanlarını tespit eder ve tıpkı bu kullanıcılara benzer kullanıcılara tanıtımınızı yaparak sayfanızın takipçi sayısını artırır.

Reklamlarınızı Yayınlayacağınız Hedef Kitleyi Seçin 

İnstagram reklamlarınızı yayınlayacağınız hedef kitleyi kendiniz belirleyebilir ya da otomatik hedef kitle seçim aracını kullanabilirsiniz. İnstagram For Business’da otomatik hedefleme seçeneği kısa vadede etkili ve hızlı olması açısından tavsiye edilir. Bu araç ile İnstagram kullanıcıların konumları ve demografik bilgileri, ilgi alanları gibi sinyaller hızla indekslenerek kullanıcılarla reklamınız paylaşılır.

Elbette, konum, yaş, cinsiyet ve konuşulan diller gibi demografik bilgiler, kullanıcıların ilgi alanları ve davranışları gibi kriterleri kullanarak, özel hedef kitleler oluşturabilmeniz de mümkündür. Mevcut takipçilerinize benzer hedef kitleler oluşturabilmeniz bu araç ile oldukça kolaydır.

Reklam Bütçenizi Belirleyin

İnstagram For Business kullanarak reklamlarınızın bütçesini belirleyebilmenize olanak tanıyan bir uygulamadır. Bütçeniz, reklam envanterinizin yayında kalma süresine göre belirlenir. Harcayabileceğiniz bütçeye uygun olarak reklamlarınızın yayında kalma süresini belirleyebilmenize olanak tanınır.

Reklamınızı yayınlamak istediğinizde, tasarlamış olduğunuz reklamın onaylanmasını beklemeniz gerekir. Reklamınızın onaylandığı ve yayınlanmaya hazır olduğunda uygulamadan bildirim almanız sağlanır.