google-my-busines-nedir_image

YOUTUBE YÜKSELİŞİ - DURDURULAMAYAN PLATFORM

YOUTUBE YÜKSELİŞİ - DURDURULAMAYAN PLATFORM

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, ürün veya hizmet sunmak için kullanılan dijital pazarlama, sunduğu platformlar ile insanlarda ihtiyaç yaratmayı başarmıştır. İnternetin kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda dijital pazarlamanın gelecekteki yıldızı olarak görülen video kullanımı, günümüzde gerçekleşen Youtube başarısı ile kanıtlanmıştır.

Video barındırma sitesi olarak bilinen Youtube 2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kurulumunun ardından 2006 yılında değeri fark edilen Youtube, Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır.

Kullanıcılarına video yükleme, video izleme ve video paylaşma imkanı sunan Youtube, Google tarafından satın alınmasının ardından gittikçe yükselerek günümüzdeki değerine ulaşmıştır. Video klipler, televizyon yayınları, müzik videoları, eğitim videoları, oyun videoları, vlog yayınları ve özgün yayınlar gibi geniş bir içerik sunan Youtube, kullanıcıları tarafından tercih edilme sebebini sunduğu faydalar ile özelleştirmiştir.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye genelinde %90 lık bir kullanım oranına sahip olan Youtube, dünya genelinde de tercih edilen mecralar arasında birinciliği uzun süredir korumakta ve devam ettirmektedir.

Dijitalliğin odak noktası olduğu bu zaman diliminde her internet kullanıcısının Youtube’a günde en az bir kez girdiği ön görülmektedir. Sosyal mecralarla kıyaslandığında büyük oranlara sahip olan Youtube, sağladığı kolay kullanım ile hedef kitlesini gün geçtikçe genişletmektedir.

Youtube, üyeliği bulunan kullanıcılarına video yükleme imkanı tanırken, üyeliği bulunmayan kullanıcılarına videoları izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. Google’dan sonra kullanım oranı en yüksek arama motoru olan Youtube, tüm kullanıcılarına hitap edebilecek içerikler sunmakta ve gündeme uygun içeriklerin paylaşılmasına olanak tanımaktadır.

Günümüzde büyük bir pazar olarak görülen sosyal medya platformları insanların dijital dünyada yer edinebilmelerini sağlamaktadır. Bu alanda en doğru ve tercih edilmesi gereken ilk adım olan Youtube birçok insanın tanınırlığını sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Tanınırlığı sağlamak ve ürettiği içeriklerle para kazanmak isteyen kişilere maddi anlamda fırsat sunan Youtube, istihdam anlamında da dünya genelinde büyük katkı sunmaktadır.

Genellikle bireysel kullanımda tercih edilen Youtube, kurumlar, organizasyonlar ve şirketler tarafından da tercih edilmektedir. Video platformu olmasının haricinde büyük bir reklam aracı olarak kullanılan Youtube, kullanıcılarının gerçekleştirdiği işbirlikleri ile çift taraflı fayda sunmaktadır. Youtube içerisine ve videolara yerleştirilen ürün veya hizmet reklamları ile hedef kitleye direkt olarak ulaşılmaktadır.

Tüketim algısının değişmesiyle birlikte tanınan insanlar tarafından onaylanan ürün ve hizmetlerin daha fazla tercih edildiği bilinmektedir. Bu durumun faydasını görmek isteyen markalar Youtube’da içerik üreticisi olarak yer alan kullanıcılara markalarını ulaştırarak reklam yapmasını sağlamakta ve maksimum karı elde etmek için çalışmalar gerçekleştirmektedir. 

Youtube saymakla bitmeyen özellikleri haricinde kullanıcıların ve tercih eden markaların faydalı hamleler gerçekleştirebilmesi ve stratejilerini doğru belirleyebilmesi için Youtube Analiz programını sunmaktadır. Youtube Analiz, kanalların ve videoların kullanıcılarla olan etkileşimini ölçmekte ve değerlendirmektedir. Bu sayede kullanıcı bir sonraki adımını verilere göre atarak istediği noktaya daha hızlı erişebilmektedir.

Genel kullanıcı kitlesinin fazlalığı ile bilinen Youtube, içerik tavsiye sisteminin gücü ile insanlarda bağlılığını en yüksek seviyeye ulaştırmıştır. İzlenilen bir videonun ardından ilgi alanı içerisinde bulunabilecek başka bir videoyu izleyicinin karşısına çıkaran bu sistem, kullanıcıların Youtube içerisinde çok daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktadır. Dijital pazarın ilerleyişinde büyük bir etkiye sahip olan Youtube ‘Premium’ özelliği ile kendisine yenilik katmış, kullanıcılarında bağlılık seviyesini yükseltebilecek en doğru hamlelerden birisini gerçekleştirmiştir. Sunduğu yenilikler ve tercih edilme oranıyla hiçbir rakibin dijital dünyada barınmasına olanak tanımayan Youtube, gelişimi ile sıralamadaki yerini hep en yüksek noktada tutmaya devam etmektedir.