google-my-busines-nedir_image

WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak!

WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak!

WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak!

WhatsApp, önümüzdeki günlerde kullanıcılarla buluşturacağı 3 yeni özellik için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz ağustos ayında Mark Zuckerberg tarafından duyurulan gizlilik özellikleri WhatsApp'ın beta sürümünde test edilmeye başladı. Getirilecek yenilikler arasında en dikkat çeken özellik ekran görüntüsü alımını engelleme seçeneği oldu. İşte milyonlarca kullanıcının beklediği özelliklerin detayları...

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu olan WhatsApp, arkadaşlıkları bozacak yeni bir özellik alıyor. Uygulamaya daha fazla gizlilik kazandırmak isteyen platform, tek sefer açılabilen ekran görüntüsü veya videoların kaydedilmesini engelleyecek. Ekran görüntüsü alınmasına veya video kaydı yapılmasına izin verilmeyecek.

YENİ ÖZELLİK İLE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ YA DA KAYDI ALAMAYACAKSINIZ:

WABetaInfo tarafından Twitter üzerinden paylaşılan ekran görüntüsüne göre özellik bir güvenlik uyarısı veriyor. Bir kez görüntüle olarak işaretlenen medya içeriklerinin herhangi bir kaydı alınmak istendiğinde güvenlik politikası sebebiyle ekran görüntüsünün alınamadığı ibaresi görünüyor. 

Yeni WhatsApp beta özelliği aynı zamanda farklı uygulamalar ile kayıt alınabiliyor mu test edildi. Aktarıldığı kadarıyla özellik sebebiyle başka uygulamalardan kayıt alınsa bile ekran görüntüsü/kaydı siyah oluyor. Öte yandan ekran görüntüsü almaya çalışsanız dahi karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Özellik şu anda beta kullanıcılarının deneyebildiği bir seçenekken, ilerleyen dönemde eğer beğenirse bütün kullanıcılara sunulabilir.

BİLDİRİM GİTMEYECEK

Bununla birlikte ekran görüntüsü almayı denemek karşı tarafa bildirim göndermeyecek. Yani ekran görüntüsü alınamayacak ama karşı tarafın da bundan haberi olmayacak. Bu özellik tek gösterimlik fotoğraflar ya da videolar için de geçerli olacak. Görüntüler ve videolar hiçbir şekilde bir başkasına iletilemeyecek, aktarılamayacak ya da kayda alınamayacak.

TEK ÇARE BAŞKA TELEFONLA FOTOĞRAF ÇEKMEK

Kullanıcıların gönderilen fotoğraf, video ya da sohbet iletisinden ekran görüntüsü alabilmeleri için tek çözüm başka bir telefon kullanmak. İkincil bir mobil cihaz kullan kişiler telefonun kamerası ile gönderilen içeriği manuel olarak kayda alabilir.

Bu özellik şu an için yalnızca uygulamanın beta sürümünde yer alıyor. Özelliğin önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.