google-my-busines-nedir_image

(SOSYAL MEDYA)

(SOSYAL MEDYA)

Sosyal Medya

 

Her sektörün dijital pazarı haline gelen sosyal medya; markaların pazar payını büyütmek, hedef kitleye ulaşmak, bilinirliği ve ciroyu arttırmak için stratejik planlama doğrultusunda yüksek etkiye sahip devasa bir platformdur. Her kesime hitap eden metin, görsel, video, oyun,  tanıtım vb. pek çok bilgiyi barındıran sosyal medya yüksek etkisi sonucunda iş sahası da doğurmuştur. Sosyal medya danışmanlığı nedir, sosyal medya danışmanı kime denir, sosyal medya hizmetleri nelerdir, sosyal medya hesap yönetimi nasıl olur, sosyal medya reklam ajansı nedir, sosyal medya hesap yönetimi ve Instagram yönetimi konularında faydalanabileceğiniz bilgiyi size sunuyoruz. 
İlk olarak sosyal medya danışmanlığı girişi yapalım. Sosyal medya danışmanlığı nedir, kimlere sosyal medya danışmanı denir içeriğimizde ele alalım.
 

 

Sosyal Medya Danışmanlığı 

İşletmelerin markalaşmak, pazarını büyütmek, kar marjını arttırmak, hedef kitleyi büyütmek ve etkileşimi sağlamak konularında belirlemiş olduğu stratejisini sosyal medya platformunda bir veya birden fazla siteye; web tasarımını yapan, şirket ile ilgili link, görsel, mail, iletişim bilgileri, performans, tanıtım gibi içerikleri kreatif bir şekilde hazırlayarak sunan ve işletmenin pazarlama gücünü arttıran, hedefler doğrultusunda web takibini yapan, işletmeye geliştirici çözüm önerilerini rapor eden hizmetlere sosyal medya danışmanlığı denilmektedir. Sosyal medya danışmanlığı hizmet bütünlüğünü sağlayan ve takibatını yapan kişi veya kişilere ise sosyal medya danışmanı denilmektedir.
Müşterisinin internette rehberi olan sosyal medya danışmanı, sosyal medya araştırması yaparak, danışmanlığını üstlendiği müşteri için yol haritasını belirler. İçerik tasarımını etkileyici görsellerle ve metinlerle şekillendiren sosyal medya danışmanı; gönderi ve kampanyaları tasarlar, reklamları optimize ederek algoritma geliştirir ve müşterisinin sosyal medya danışmanlığı görevini üstlenerek tüm sosyal medya hesaplarını yönetir, Müşterinin talebi doğrultusunda haftalık veya aylık rapor düzenler.
Sosyal medya danışmanı rakiplerin medya takibini yaparak veri analizleri belirler. Tanınırlık, süreklilik konularında başroldedir. Sosyal medya hizmetlerini etkin kullanabilmek için sosyal medya danışmanlığı yapan kişi ya da firmanın; yaratıcılık, internet programlama dillerinde hakimiyet, güçlü bir strateji belirleme yeteneğine sahip, sosyal medyaya hakim, pazarlama tekniklerini kullanma ve rakiplerini belirleme/ iyi tanıma yetisine sahip, beklenti ve ihtiyaç analizini yapma becerisi yüksek olması önem arz eden vasıflardır.
Sosyal medya danışmanlığı için bir takım kriterleri taşımak gerekmektedir. İletişim becerisi ve analitik düşünme yetisi yüksek, sosyal medyada tüm platformlara hâkimiyet, çok iyi derecede bilgisayar ve gerekli internet programlarını kullanabilmek, etkileşim, yaratıcılık yeteneği yüksek herkes gerekli sertifikaları edinerek sosyal medya danışmanlığı yapabilir. Kısacası; tasarım-reklam-eticaret-sosyal medya dörtlüsüne hâkim olmak danışmanlığın ana kriterleridir.
Sosyal medyada her geçen gün her alanda içerik artmakta, kullanıcı sayısı büyümektedir. İçerik olarak hizmetlere baktığımızda ne söylenebilir? Sosyal medya hizmetleri başlığı altında yer bu hizmetleri kategorize edelim.
 

Sosyal medya hizmetleri

Kullanıcı kitlenin belirlediği talepler doğrultusunda her tür bilgiye ulaşılabilme kapasitesine sahip olan sosyal medya hizmetleri hedeflenen kitlenin tercihleri neticesinde şu şekilde kategorize edilmektedir;
Kullanıcıların belirlediği içerik doğrultusunda hazırlanan siteler (Twitter, Ekşi Sözlük, vb.)
Bloglar (Tanıtımını yaptığı ürüne/hizmete göre kişisel ya da kurumsal çeşitlilik gösteren web sayfaları)
Fikir beyan etme, haber, tanıtım, sohbete dayalı siteler
Profesyonel siteler( Hepsiburda, Linkedin, İşinOlsun vb.)
Sosyal internet siteleri (Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Snapchat, TikTok, YouTube Pinterest, Yahoo, vb.)
Lokasyon paylaşım siteleri (FourSquare, Swarm)
Sosyal imleme siteleri ( Delicious, YouTube, Pinterest, Facebook, Twitter, Reddit.com, vb.) sosyal imleme siteleri SEO uyumlu yazıları baz alır. Bu tarz sitelerde anahtar kelimeler önemlidir. Ücretsiz reklam, Google’de ilk sayfada yer alma ve öne çıkma gibi.
Sosyal medya hizmetleri, sosyal medya kullanıcılarının beklentileri doğrultusunda şekillenmektedir.
Sosyal medya alanında yetkin olan sosyal medya reklam ajansı ile ilgili neler söylenebilir, sosyal medya reklam ajansı nasıl çalışır bir bakalım. 


Sosyal medya reklam ajansı

Müşterileri adına pazar payını, hedef kitleyi, ciroyu büyütme, bilinirliği arttırma, risk faktörlerini egale etme konularında algoritma mantığını kullanan firmanın/markanın sosyal medya dili sosyal medya reklam ajansı; kreatif düşünme-uygulama-takip-analiz-raporlama tekniklerini etkileyici bir dille kullanır ve takibatını yapar. 
Müşterilerin amaçları- hedefleri arasındaki yolda doğru adımları belirleyerek, rakipleri sıkı markaja alarak müşterisine strateji belirler ve raporlar. Sosyal medya reklam ajansı için kampanya ve reklamların etkili dili denilebilir.
Sosyal medya danışmanlığı görevini üstlenen sosyal medya reklam ajansı, reklam ve kampanyalar konusunda renklerin psikolojik etkisinden, sürü psikolojisi yaratmaya, nostaljik reklam tekniğinden, hikaye anlatımlı reklama, toplumsal kanmadan, komedi içerikli reklama kadar tüm reklam teknikleri konularında yetkinliğe sahiptir.
İnfluencer marketing ve affiliate çalışmaları yapan sosyal medya reklam ajansı; satışların artmasında, firmanın büyümesinde önemli paya sahiptir. İyi bir bonservise sahip sosyal medya reklam ajansı stratejik yol haritasında memnuniyeti ve beklentiyi karşılar.
Sosyal medyayı aktif kullanan bir firmanın/şirketin reklam yönetiminde sosyal medya hesaplarının yönetimi de önemlidir. Bir şirketin reklamı için sosyal medya hesap yönetimini kim yapar kısaca bahsedelim.
 

Sosyal medya hesap yönetimi

Hedef kitle ile etkileşimi ve marka tanınırlığını sağlamak, kar oranını arttırmak için sosyal medyayı aktif kullanma,  özgün tasarım yapma, reklam faaliyetlerini yürütme sosyal medya hesap yönetimi bünyesinde yer alır. Web tasarım, yazılım, etkili tanıtım dili ile markalaşma, kurumsal kimlik yaratma konusunda, büyüme, kar artışı sağlamak maksatlı görsel, metin, video gibi tüm içerikleri hazırlamak düzenlemek, internet girişlerini yapmak sosyal medya hesap yönetimi içeriğinin temel unsurlarıdır.
Kişisel veya kurumsal hesap olsun aktif olarak her tür güncellemeyi, yeniliği yakından takip etmek ve bu doğrultuda algoritma yaratmak önem arz etmektedir. Kısacası; içerik hazırlama-reklam-takipçi belirleme-etkileşim-dönüt ekseninde tüm sosyal medya alanlarına hakimiyeti sağlamak sosyal medya danışmanlığı hesap yönetimindedir. Kısacası tüm hesapları bir platform çatısı altında toplayarak yönetme ve raporlama işidir. 
Sosyal medya yönetiminde Instagram, hedef kitlesi en fazla olan sosyal medya platformudur. Reklam, tanıtım, satışlarda artış, ürüne/markaya talepte artış Instagram platformunda yüksek etki yaratmaktadır. Hal böyle olunca Instagram hesap yönetimi ile ilgili birkaç cümle edebiliriz.

 

Instagram hesap yönetimi

Dünyada en fazla kullanıcı sayısına sahip platformların başında gelen Instagram reklam ve kampanyalar için de hazine olarak görünmektedir. Kullanım gücünün büyüklüğü Instagram’ markaların tanıtımı, pazarlanması, hedef kitleye direkt hitap etmesi bakımından cazip bir reklam sektörü haline getirmiştir.
Markaların dijital yüzü sosyal medya danışmanlığı yapan kişiler/şirketler müşterilerine ait tanıtım ve pazarlamayı kreatif bir şekilde Instagram üzerinden yapmaktadır. Instagram hesap yönetimi de talepte bulunan şirketlerin sosyal medya danışmanlığı görevini üstlenen profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır.
İçerik olarak nitelediğimiz sosyal medya gönderilerinin ve kampanyalarının oluşturulması, etkileyiciliğinin artırılması için metinlerin ve görsellerin tasarlanması, planlanması hazırlanması, sunulması, yönetilmesi, optimizasyonu, takibi ve raporlanması sürecinde Instagram hesap yönetimi yapan sosyal medya danışmanı trend, güncelleme, rakip firmaları. takip ve rakip stratejilerini belirleme görevini müşterisi olan firma adına yürütmektedir.
Firmalar, Instagram’ın bu cezbedici gücünden yola çıkarak hedef kitle ile etkileşimi sağlayacak, pazarlamayı doğru yönetip yönlendirecek profesyonel sosyal medya danışmanlığı yapan ve sosyal medya reklam ajansı ile çalışmaktadır.
Instagramın gönderi, hikaye, canlı yayın temelli özelliklerinin doğru kullanılması IGTV ve Reels bölümlerini sınırsız video paylaşımlarını doğru strateji ile kullanmak markalaşma, kullanım ağını genişletme, ciro artışı dönüşünde fayda sağlamaktadır. SEO kurallarına uyumlu içerik kalitesi, doğru görsel, sürekli etkileşim en önemli unsurlardır.
Instagram yönetimi, firma adına sosyal medya danışmanlığı görevini üstlenen kişi veya kurumlarca yapılmaktadır.
Instagram yönetimi konusunda Instagram reklam yöneticisi, etkili reklam oluşturarak, mesaj, form, yol tarifi, kampanyalar, WhatsApp, iletişim numaraları bilgilerini en doğru şekilde kullanıcıya ulaştırır. Firmanın e-ticaret sitesini ya da web sitesini ziyaret eden kullanıcılara Instagram hesaplarına girdikleri anda inceledikleri ürünlere yönelik kullanıcılara özel reklamların gösterilmesi Instagram reklam yöneticisi tarafından hazırlanmaktadır.
Dijital dünyanın büyüklüğünden reklam ve kampanya bazında yararlanan firmaların dijital rehberi sosyal medya danışmanı, sosyal medya danışmanlığı, Instagram hesap yönetimi, Instagram reklam yöneticiliği, sosyal medya hizmetleri konusundan kısaca bahsettik.