google-my-busines-nedir_image

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

İnternet kullanımının artması ile birlikte sosyal medya kullanımı hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Çift taraflı etkileşimin sağlandığı, bilgi paylaşımlarının gerçekleştiği sosyal medya platformları markalar tarafından da oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Sosyal medya insanlara sunduğu özellikleri ile birçok alanda fayda sağlamaktadır. İnsanların günlük kullanımı haricinde markalara sunduğu faydalar ise pazarda büyük bir değişime sebep olmuştur. Tanıtım ve satış için tercih edilmeye başlanan sosyal medya platformları markaların bilinirliğini oldukça arttırmaktadır. Belirledikleri hedef kitleye direkt olarak ulaşabilme imkanı sunan sosyal medya platformları doğru yönetim ile maksimum faydaya erişim sağlamaktadır.

Peki sosyal medyayı doğru yönetebilmek için ne yapmak gerekir?

Sosyal medya yönetimi çoğu kullanıcı tarafından içerik çıkarmak, marka ile ilgili bilgi vermek ve marka ile alakalı görselleri paylaşmak olarak bilinmektedir. Fakat bu maddeler sosyal medya yönetimi için yeterli değildir. Sosyal medyayı doğru bir şekilde yönetmek için ilk olarak markaya özel dijital pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Bu strateji markanın kendisini yansıtabilmesi ve hedef kitle ile arasında en doğru bağı kurabilmesi için gereklidir. Sosyal medya sağladığı faydalar haricinde yanlış kullanım ile büyük zararlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden doğru sosyal medya yönetimi markaya zarar vermemek için dikkat edilmesi gereken ilk etkendir.

Sosyal medyada maksimum faydaya ulaşmak ve hedef kitle ile doğru iletişim kurabilmek için markanızı profesyonel kişilere emanet etmelisiniz. Dijital medya ajansları ya da sosyal medya ajansları olarak adlandırılan bu ajanslar markaların dijital platformlarda ulaşmak istedikleri yerlere göre çalışmalar yapmaktadır. Markanız için birçok ajans arasından hangisinin daha uygun olduğunu düşünüyorsanız eğer en doğru cevap size sunulacak stratejilerde olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer etken ise ajansın sunduğu hizmet ve kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ucuz ve az hizmet ile anlaşma sağlanacak ajansların göstereceği fayda sizlerin beklentisini karşılamayacaktır. Bu yanlış seçim en az yanlış sosyal medya yönetimi kadar zarar verici bir unsurdur.

Tercih edeceğiniz ajans markanız için belirlediği strateji ile ulaşmak istediğiniz hedef kitleye en doğru teması sağlayacaktır. Hedef kitle seçimi sonrasında sosyal medya için doğru içerikler yaratılması, sosyal medya rakip analizleri, kriz planlaması, reklam planlaması, reklam yayınları, ölçümleme ve raporlama gibi sosyal medya yönetiminin en önemli işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu süreçler sonunda yapmış olduğunuz harcamalar sizlere müşteri olarak geri dönecek ve kar elde etmenizi sağlayacaktır.

Günümüzde hala küçük işletmeler için ekstra maliyet olarak görünen sosyal medya yönetimi gün geçtikçe faydasını daha fazla göstermektedir. Bu sebeple büyük markalar haricinde küçük işletmelerde tercihlerini ajanslarla çalışmak yönünde güncellemektedir.

Ajanslarla çalışarak sosyal medya yönetimini doğru stratejilerle gerçekleştiren markaların ilerleyişi yine sosyal medya aracılığı ile karşımıza çıkmaktadır. İnternetin gelişimi ile insanların hayatında odak noktası haline gelen sosyal medya günümüzde yaşanan Covid-19 nedeniyle daha da fazla kullanılmaktadır. Sosyalleşmenin, alışveriş yapmanın yeni mecrası olarak karşımıza çıkan sosyal medya markalar tarafından fazlasıyla önemsenmektedir.

Hedef kitleye yansıyan yüz olarak bilinen sosyal medya hızlı yükselişi ve yeni bir pazar olarak karşımıza çıkmasıyla gündemde yer almaktadır. Sürekli yeni özellikler sunması ve marka-müşteri ilişkisinde rol oynaması ile büyük önem arz etmektedir. Doğru sosyal medya yönetimi ve sosyal medya yeniliklerini harmanlayarak kullanan markalar rakiplerinin önüne geçerek sosyal medyanın tüm nimetlerinden faydalanmaktadır. Yeni veya köklü bir marka olarak sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak isteyen markaların da bu girişimi en kısa sürede yapması gerekmektedir.