google-my-busines-nedir_image

SEO’NUN WEB SİTENİZ İÇİN 3 AVANTAJI

SEO’NUN WEB SİTENİZ İÇİN 3 AVANTAJI

Pazarlamacı veya işletme sahibiyseniz, büyük olasılıkla SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kullanmanız gerektiğini bir veya iki defadan fazla kullanmanız gerektiği söylenmiştir. Bunun nedeni SEO’nun, günümüzde her başarılı pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olmasıdır.

Yeni başlayanlar için SEO, arama motoru optimizasyonunu ifade eder. Kullanıcılar belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini aradığında, bir web sitesini arama sonuçlarında sıralamasına yardımcı olacak şekilde geliştirme sürecidir. Bunun neden önemli olduğundan emin değilseniz, günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz bilgileri normalde nasıl bulacağınızı düşünün.

Yeni bir dil öğrenmek için seçeneklerinizi nasıl araştırırsınız?

Çoğu insan gibi, telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan Google'a basit bir ifade yazarsınız. Ardından, sonuçlarda gezinir ve ihtiyaçlarınıza en uygun görüneni tıklarsınız. Bu sonuçlar, girdiğiniz anahtar kelimelere bağlı olarak Google'ın sizin için en yararlı bilgi olacağını düşündüğü bilgilere dayanmaktadır.

Ancak çoğu durumda, sayfada ilk sırada gördüğünüz siteler oraya yanlışlıkla ulaşmadı. Google'ın içeriğinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için SEO kullandılar.

Ayrıca, sizin gibi kullanıcıların belirli konular için aramalarınızı nasıl ifade ettiğini, böylece sayfalarını buna göre optimize edebileceklerini belirlemek için muhtemelen kapsamlı bir araştırma yaptılar. Ve hedef kitlenizin sitenizi bulmasını istiyorsanız, aynısını yapmanız gerekir.

1. SEO, Kaliteli Trafiği Hedefler

SEO'nun en büyük artı yönlerinden biri, gelen bir pazarlama stratejisi olmasıdır. Sizden haber almak isteyip istemeseler de tüketicilere ulaşmayı içeren geleneksel "giden" reklam kanallarının aksine, ‘gelen’ yöntemler, hedef kitlenizin bilgi istediklerinde sizi bulmalarını kolaylaştırmaya odaklanır. Spam e-postalar ve kesintili reklamlar gibi bu geleneksel yöntemler, yalnızca reklam verenin hedefleri göz önünde bulundurularak yapılır ve birçok tüketici bu durumdan hoşlanmaz. Gelen pazarlama ise çok daha müşteri odaklı. TV izlerken veya radyo dinlerken tüketicilerin sözünü kesmek yerine, yararlı bilgileri daha kolay erişilebilir hale getirmeyi içerir. Ardından, kullanıcılar sektörünüzü araştırmak için biraz zaman harcamaya veya belirli bir ürün türüne yönelik seçenekleri öğrenmek istediklerinde, sizi kendi başlarına bulabilirler. Bu yalnızca tüketiciler için çok daha uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda işletmeniz için daha nitelikli olası satışlar sağlar.

Sektörünüz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgileri aktif olarak arayan kullanıcıları çekmeye odaklandığınızda, hedef kitlenize ulaşmada çok daha etkili olacaksınız.

2. SEO’daki Reklamlar İçin Ödeme Yapmanız Gerekmez

Google'ın organik sıralaması, tamamen algoritmasının herhangi bir sorgu için en iyi sonuç olarak belirlediği şeye dayanmaktadır. Bu, arama motorunun kullanıcılarını yönlendirmeye değer gördüğü bir sayfa oluşturduğunuzda, siz onu yayınladıktan sonra aylarca (hatta yıllarca) sitenize trafik çekmeye devam edebileceği anlamına gelir. Elbette, yüksek kaliteli içerik araştırmak ve yazmak bir yatırım gerektirir. Bu yatırım, kendiniz yaratmayı seçerseniz zaman şeklinde veya sizin için yaratması için bir dijital pazarlama ajansı tutmayı seçerseniz para şeklinde olacaktır.

Ancak bu ilk yatırımı yaptıktan sonra, içeriğinize trafik çekmeye devam etmenin sürekli bir maliyeti yoktur. Rakipleriniz aynı anahtar kelimeyi hedeflemeye karar verirse iyileştirmeniz gerekebilir.

3. SEO, PR'a Yardımcı Olur

SEO ve PR tamamen ayrı pazarlama stratejileri gibi görünse de, her birinden gördüğünüz sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bunları birlikte kullanabilirsiniz. Saygın web sitelerinden bağlantılar kazanmak, herhangi bir SEO stratejisinin ana bileşenidir. Bu, bir SEO uzmanının işinin en büyük bölümlerinden birinin, sektör bloglarına, haber yayınlarına, diğer ilgili sitelere yerleştirme veya kapsam fırsatlarını belirlemek olduğu anlamına gelir.

Markanızı tüketicilerin önüne çıkarmanın yeni yollarını bulmak için bağlantı oluşturma araştırmasını kullandığınızda, içeriği potansiyel müşterilere ve müşterilere dağıtmada çok daha etkili olacaksınız.