google-my-busines-nedir_image

MARKALAŞMA İÇİN ETKİLİ SOSYAL MEDYA STRATEJİLERİ

MARKALAŞMA İÇİN ETKİLİ SOSYAL MEDYA STRATEJİLERİ

Sosyal medya, işletmeler ve izleyicileri arasında önemli bir köprü sağlar. İşletmelerin marka güveni oluşturmak için en önemli olduğuna inandıkları platformdur.

Sosyal medyada güçlü bir marka varlığı oluşturarak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Markalaşma Nedir?

Markalaşma bir logodan çok daha fazlasıdır. Marka, insanların ürününüzü, hizmetinizi, işinizi, hatta sizi bir kişi olarak nasıl algıladıklarıdır. Markalaşmanın amacı, insanların sahip olmasını istediğiniz algının olduğundan emin olmaktır. Markanızı aktif olarak pazarlamıyor olsanız bile, bu algı hala var olacaktır.

Marka Hedefleri

Sosyal medya marka stratejisine başlarken, ilk anahtar kelimeler marka hedeflerinizi belirlemektir. Ne elde etmeye çalışıyorsun?

Ürününüz veya hizmetiniz hakkında farkındalık yaratmak,

Yeni potansiyel müşteriler aracılığıyla iş yaratmak,

Satışları artırmak,

Müşteri sadakatini artırmak,

Daha yüksek bir müşteri hizmeti standardı sağlamak.

Her sosyal medya platformunda olmanıza gerek yok. Hedef kitlenizi bulundukları yerde bulun ve çabalarınızı oraya odaklayın. Tek bir platformda harika bir şeyler yapmak, hepsinde biraz yapmaktan daha güçlüdür. Bütçeye ayıracak vaktiniz yoksa, bir tane ile başlayın ve tüm vaktinizi buna ayırın. Daha sonra, öğrendiğinizi mümkün olduğunda diğer sosyal platformlara uygulayın.

Tutarlılık

Sosyal medya platformlarında tutarlı olun. Tutarlı ve sık sık gönderi paylaşmıyorsanız, görünmezsiniz. Bir marka inşa etmek bir gecede olmaz. Zaman ve özveri gerektirir.

Markanızın profili Facebook, Instagram, Twitter, Google, LinkedIn, şirket bloğunuz ve diğer her yerde marka kimliğinizle uyumlu olmalıdır. İçerik, her platformdaki demografik özelliklere göre değişiklik gösterse de, yine de tutarlı olmalıdır. En önemli şey, profillerinizin insanların markanız olarak tanıyacakları ortak bir konuya sahip olmasını sağlamaktır.

Marka Sesi ve Tarz

Ürün veya hizmetiniz artı hedef kitlenin demografisi, bir markanın sosyal medyadaki sesini ve tarzını belirleyecektir. Hedef kitlenize bağlı olarak, onlara neyin hitap ettiğini ve markanızın iletişim kurabileceği üslup türünü öğrenebileceksiniz.

Markanızın sosyal medyada olmasının ana sebebinin eğitmek veya eğlendirmek olduğunu belirleyin. Çoğu durumda, ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Sosyal medyanızın bilgi sahibi olmasını istiyorsunuz, ancak aynı zamanda bazı eğlencelerin ilginin en üst düzeye çıkmasına ve hedef kitlenizin ilgisini çekmesine yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Bu kararları verdikten sonra, şirkette marka adına konuşan herkes için bir referans belge olabilmesi için bir stil kılavuzu hazırlayın. Ayrıca kelime dağarcığı, sloganlar ve kişilik özelliklerini de dahil edin.

Görsel Marka

Stil kılavuzu, görsel marka unsurları içermelidir. Resimlerinize, grafiklerinize ve videolarınıza aynı renklerin ve yazı tiplerinin yansıtılması gerekmektedir.

Zamanla, müşterileriniz gönderilerdeki tutarlılığı görür ve markanızın logosunu veya sosyal medyayı görmeden bir gönderinin sizden geldiğini anlamaya başlar. Bu tür bir marka tanınırlığı, sosyal medya markalama çabalarınızın nihai amacıdır.

Sosyal Medyada Sohbetler Yapın

Sohbet ederek, etkileşim kurarak ve önemseyerek müşterilerle ilişki kurmaya odaklanın. Ürünleri veya hizmetleri aşırı tanıtmaktan kaçının. Bilgi verin ve yorumlara düzenli olarak yanıtlamaya özen gösterin. İnsanlar kendilerine değer veren bir markaya güvenmek ister.

Hikayeler

İnsanlar iyi bir hikayeyi sever. Hikaye anlatmanın güçlü bir etkisi vardır, hikayeyi kendi fikirlerine ve deneyimlerine dönüştürmelerine neden olur. Markayı seven şirket veya müşteriler hakkında onlara kişisel bir deneyim sağlar.

Etkiyi Görün

Sosyal medya bir markalaşma aracından daha fazlasıdır, etkili bir şekilde öne çıkmanın, müşterilerin ilgisini çekmenin ve ilgisini korumanın bir yoludur.

Hedeflere ulaşmak için stratejileri uygulamak, bazen bir sosyal medya markalaşma stratejisinin en zor kısmı olabilir. Bununla birlikte, biraz planlama ve tutarlılıkla, hem sosyal medya, hem tıklama oranları hem de satışlar üzerindeki etkisini göreceksiniz. Markanız hedeflerine ulaşacak!