google-my-busines-nedir_image

LOGO TASARIMI!

LOGO TASARIMI!

Logo Tasarımı

 

İnternet, günümüz dünyasında marka tanıtımı, büyüme, kalıcı olma açısından teknolojiden giyime; gıdadan kimyaya; otomotivden sağlığa kadar pek çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. 
Dijital dünyanın kitle üzerinde geniş etki yaratması; firmaların büyüme, kurumsallaşma, ciro arttırma ve kalıcılık hedeflerini de belirlemede logo tasarımı etkin bir misyon üstlenmektedir.
Logo tasarımı yirminci yüzyıl başlarından günümüze kadar markaların kimliği olmuştur. Firmanın görünen yüzü logo nedir, logo tasarımı nasıl yapılır logo tasarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir konularında reklamlarim.com ilham verici rehberinizdir.

Logo nedir?

 

Bir firmanın ürettiği ürüne, hizmete istinaden yaratmış olduğu markayı kalıcı kılmak ve etki artırımı amacıyla markayı destekleyici soyut/mecazi anlam içeren ya da somut işaret, yazı, sembolden oluşturulan markaya özgü tasarımdır.
Markanın tanınırlığı, kalıcılığı bakımından karakteristik etkiye sahip;
Sadece yazıdan ibaret logo
Yalnızca sembolden ibaret logo
Sembol+Yazı tasarımı logo
olmak üzere üç şekilde logo tasarımı yapılabilmektedir. Logo firmanın görünen yüzüdür diyebiliriz. Bu nedenle logo tasarımı itina ile oluşturulmalıdır. Logo belirlenirken bir takım kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar; renk seçimi, sembolün etkileyiciliği ve karakteristik bir özellik taşıması, bilinçaltına yaratacağı kalıcı etkisi ve reklamlardan billboardlara, kartvizitlere, antetli kağıtlara kadar dokusunda bozulma oluşmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Logo, hizmetin, ürünün, firmanın markalaşması bakımından etkin bir başrol görevi görmektedir.
Markanın imzası olarak görünen logo tasarımı nasıl yapılır ve tasarımında nelere dikkat edilir bir bakalım.

 

Logo tasarımı nasıl yapılır?

 

Markalaşmada logo tasarımı büyük öneme sahiptir. İyi bir logo oluşturulurken ister grafik tasarımcı desteği alın isterseniz tüm detayları kendiniz tasarlayıp oluşturun önemli olan bir takım kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterler nelerdir bir bakalım.
Logolar; monogram logolar ve dinamik logolar olmak üzere iki şekilde tasarlanır. Monogram logo firmanın veya markanın belirleyici veya çağrışım etkisi yaratacak sembol veya harflerden oluşan sabit logodur. Dinamik logo ise; statik logoya göre esnek ve değişkendir. Dinamik logolar özel günler için uygulanan logolardır. Buna en güzel örnek Googledir. Her ülkenin özel günlerine, milli ve dini bayramlarına uygun o tarihe özel dinamik logo kullanmaktadır.
Marka tanınırlığı ve müşteriden olumlu dönüş açısından logo tasarımı için renk şeması da etkin görev üstlenmektedir. Renkli logoda en fazla kullanılabilecek renk üçü geçmemelidir. Zıt renkler ya da yakın renkler marka sahibinin tercihine bırakılır.
Logo tasarımında siyah beyaz logo, tek renkli logo veya renk kombinasyonu içeren(renkli) logo kullanılabilmektedir. Klasik stil olan siyah beyaz logo ya da tek renk logo, kelime işaretli (wordmark), harf işaretli (letterform) logo güçlü etki yaratan logolardır. Dünyanın en bilinen spor ayakkabı, telefon, bilgisayar, otomobil markalarına bakıldığı zaman renk şemasının etkinliğini görebilirsiniz.
Logo; minimalist, basit, modern ve etkileyici özelliğe sahip olmalıdır. Marka işaretini barındırabileceği gibi, sembol, harf, mühür, arma, rakam, metin, görsel bir obje ve amblem de olabilir.
İddialı logolar soyut logolardır. Bir amblem, mühür, işaret gibi simgeler üzerine derin anlam yaratacak şekilde tasarlanmaktadır. O halde logo tasarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusu ilk akla gelendir. Biz de bu sorunun açıklayıcı içeriğinden bahsedelim diyoruz.
 

Logo tasarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

 

Bir markanın bilinirliği, rakiplerini geride bırakması, vizyonunu ve misyonunu birebir yansıtması, hedef kitleye doğru ve doğrudan etki yaratması, kalıcılığın sağlanması bakımından imza görevi gören logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. O halde marka için çok büyük öneme sahip logo tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken bu hususlar nelerdir aşamalarla ele alalım.
Profesyonel bir logo tasarımı için markaya uygun, markayı yansıtacak ve etkisi yüksek bir tasarım belirlenmeli.
Renk, font, sembol seçimi özgün ve her sahada kullanıma uygun olmalı.
Markanın kimliğini yansıtması açısından vurucu ve kalıcı etkiye sahip olmalı.
İster profesyonel grafik tasarımcısı ile çalışılsın ister marka sahibi firma belirlesin oluşturulan logonun şekli ile ilgili son karar verilip kullanıma sunulmalı. 
Serbest formda, geometrik, simetrik, asimetrik, organik(deniz, ağaç, yaprak, makas göz vb.), soyut, somut, iddialı, sade gibi her şekilde logo tasarımı yapılabilir. Önemli olan markanın etkinliğine ve özgünlüğüne kattığı etkidir.
reklamlarim.com web hizmetlerimiz ile logo nedir, iyi bir logo tasarımı nasıl olur, logo tasarımı için nelere dikkat edilir konularından kısaca bahsettik. Dijital platformda; doğru bilgi, doğru reklam ve doğru pazarlama için dijital mimarınız olarak müşteri odaklı vizyonumuz ve profesyonel ekibimiz ile size daha iyi daha kaliteli hizmet sunmaya devam ediyoruz.