google-my-busines-nedir_image

Kargo İade Ücretini Artık Müşteri Ödeyecek!

Kargo İade Ücretini Artık Müşteri Ödeyecek!

Kargo İade Ücretini Artık Müşteri Ödeyecek!

 

Ticaret Bakanlığı, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde değişik yaparak internet üzerinden yapılan alışverişlerde; ürün iadesinde kargo ücreti ve cayma hakkı konularında düzenlemeler yaptı.  E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde1 Ekim 2022 tarihinden itibaren güncellenen yönetmelik gereği satın alınan ürünün iadesinde kargo iade ücretini artık müşteri ödeyecek. 
Güncelleme öncesinde internet sitelerinden yapılan alışverişlerde satın alınan ürünün müşteri tarafından firmaya iadesi durumunda iade edilen ürünün kargo bedeli firma tarafından karşılanmaktaydı. Yeni düzenlemede; ön bilgilendirme ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iade tutarına yer verilmesi durumunda teslim masraflarını geçmemesi kaydı ile tüketici iade masrafını karşılamakla yükümlü tutulmaktadır. 

Kargo iade ücreti hangi durumda müşteri tarafından ödenmeyecek?
 

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde bir takım konular ise göz ardı edilmemiştir. Güncellenen yönetmelik gereği;  satın alınan ürün hasarlı, eksik ya da yanlış gönderilmesi durumlarında ise kargo iade ücreti müşteri tarafından değil firma tarafından karşılanması kararına bağlanmıştır. Satın alınan ürünün bedeni, rengi gibi durumlarda müşteri ürünün iadesini talep ettiği takdirde kargo ücreti müşteri tarafından karşılanacaktır.
 

E-ticaret sitelerinden elektronik eşya alımında cayma hakkı kaldırıldı.
 

Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesinde internet üzerinden alışverişlerde tüketicinin cayma hakkı ile ilgili değişikliğe de gitti. Yeni düzenleme ile e-ticaret sitelerinden elektronik eşya alımında cayma hakkı kaldırıldı. Daha önceki yönetmelikte; cep telefonu, bilgisayar, tablet, akıllı saat, televizyon gibi birçok elektronik eşya alımında 14 gün içinde tüketicinin cayma hakkı yer almaktaydı. Güncellenen Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 15. Maddenin 1. Fıkrasına göre ise; artık kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan drone gibi insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, bilgisayar gibi tüm elektronik eşya alımlarında tüketici 14 günlük süre içerisinde yer alan cayma hakkından faydalanamayacak. Keyfi olarak veya müşterinin kendine göre olan gerekçelerine istinaden almış olduğu ürünü firmaya iade edemeyecek.
Keyfi iade dışında yer alan hasarlı, eksik ürün gönderiminde ise müşterinin idesi söz konusu olacaktır. Yeni düzenlemede iade ve değişim gibi durumlarda müşterinin ürünü kargoya vermesi için 14 günlük süre zarfı belirlenmiştir. Sipariş edilen ürün müşteriye eksik, yanlış veya hasarlı gelmiş ise müşterinin iade etmesi için tanınan 14 günlük süre tüketicinin yararına olarak düzenlenmiştir.
Resmi Gazetede 23 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan yeni yönetmelik ile Ticaret Bakanlığı, e-ticaret yapan firmaların zararını asgari seviyeye çekmeyi hedeflemektedir.
 

E-ticaret sitelerinde güven veren marka dönemi :
 

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin artması ile güvenli alışveriş güvenilir firma kavramları ön plana çıkmaktadır.  Suistimale açık hale gelen internet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde tüketici için güvenilir site, güvenli marka kriterleri e-ticaret için önemli unsur halini almıştır. 
E-ticaret sitelerinde güven veren marka olmak en önemli durum haline gelmiştir. Belirtilen ürün ile ilgili doğru bilgilendirme, tüketiciyi yanıltmayan ürün görseli sunumu, müşteriye zamanında ve hasarsız teslimat, firmayı internet alışveriş sitesi olarak da satışı yapan sitenin alt satıcısı olarak da güven veren marka haline getirmektedir. Bu güncellemeler ile insanların e-ticaret sitelerinden alışverişlerinde güvenilir sitelere yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.
1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek yeni düzenlemeler ile kişisel sebeplerden ötürü müşterinin ürünü iade etmesine son verilmektedir. Müşterinin almış olduğu ürünü firmaya iade etmesi halinde kargo ücreti müşteri tarafından karşılanacaktır. İnternetten yapılan alışverişlerde elektronik ürünlerin firmaya 14 gün içinde iade edilebileceği durumu bakanlık tarafından kaldırılmıştır.
Satıcı ve müşteri çıkarlarını korumaya yönelik alınan tedbirler kapsamında müşteri bir ürünü satın alırken dikkat etmeli, araştırmalı ve güvenilir siteden veya güvenilir markadan yana tercihini yapmalıdır.