google-my-busines-nedir_image

INSTAGRAM REKLAMLARINIZI GÜÇLENDİRECEK 8 ÖNERİ

INSTAGRAM REKLAMLARINIZI GÜÇLENDİRECEK 8 ÖNERİ

Dünyada en aktif kullanılan ve en fazla etkileşim alan sosyal ağ olan Instagram’da markanız için bir reklam alanı oluşturmanız mümkün. Markanızı etkili bir şekilde yansıtmak, teknolojinin sunduğu en büyük olanaklardan biri olan Instagram reklamlarını doğru yönetmek size başarıyı getirecek. Görselliğin ön planda olduğu bu platform, profesyonel bir şekilde kullanıldığı takdirde, markanıza oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Şimdi sizler için derlediğimiz, Instagram’da reklam vermenin ipuçlarını inceleyim.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Kendi estetik algınıza ve duymaktan hoşlandığınız sözlere göre reklamlar oluşturmak sizi mutlu edebilir. Ancak hedef kitlenizi harekete geçirmek için yeterli değildir. Hedef kitlenizin kullanım alışkanlıklarını, sosyal medyadaki duruşlarını iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Ve onları mutlu edecek mükemmel reklamı bulmalısınız. Doğru hedef kitle seçimi ile reklamınız maksimum faydayı elde edecektir.

%20 Kuralı

Kullandığınız reklam görselinde metin %20’den fazla yer kaplamamalı. Uzun bir metnin yaratacağı etkiyi açık ve anlaşılır şekilde hazırlanmış kısa bir metinden alabilirsiniz. Hedef kitlenizi heyecanlandıracak birkaç kelime seçmek, uzun ve detaylandırılmış bir metinden daha fazla ilgi çeker. Reklamınızı gören kişilerin merakını gidermek ve sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlamak %20 kuralı ile mümkün.

Odak Noktanızı Doğru Seçin

Basit ve akıllıca hazırlanan görseller, kalabalık tasarımlardan daha fazla ilgi çekiyor. Tüm mesajı bir görsele sığdırmak istemenizi anlıyoruz. Ancak basit ve net bir odak noktası olan görseller hedef kitlenizi çekmek için daha etkili. Kullanıcılar sürekli olarak reklamlara maruz bırakılırken, sizin hedef kitlenize almasının fayda sağlayacağından emin olduğunuz bir mesajı sunmanız fark yaratmanıza sebep olacak.

Videoda İlk 3 Saniye Kuralı

Sizler ilk görüşte aşka inanır mısınız bilmiyoruz ama Instagram algoritmasının inandığı kesin. Video içerikler kullanıcıların fazlasıyla ilgisini çekiyor ama reklamlarda kullandığınız videoların ilk 3 saniyesi oldukça önemli. Zekice hazırlanmış bir başlangıç, hedef kitlenizi reklama dahil etmek ve sayfanızı ziyaret etmeleri için etkili bir yöntem.

Kendinize Özel Etiketler

Popüler etiketler yerine kendinize özel etiketler oluşturmanız hedef kitlenize nokta atışı yapmanıza sebep olacaktır. Paylaştığınız gönderiyi analiz ederek, hedef kitlenizin hangi kelimeleri aratacağını ölçümleyebilmelisiniz. Popüler etiketler kullanmanız aramalarda paylaşımınızın görünürlüğünü geri plana atabilir, ancak size özel olacak etiketler ile hedef kitlenize ulaşmak daha kolay olacaktır.

Bütçenizi Doğru Ayarlayın

İlk defa reklam paylaşımı yapacaksanız bütçenizi doğru kullanmalısınız. Reklamlarıma yüksek bütçeler yatırdım ancak istediğim etkiyi alamadım diyorsanız reklam stratejinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Hedef kitlenizi doğru belirlememiş ya da zamanlamada hata yapmış olabilirsiniz. Bir reklamdan maksimum fayda almak için minimum 4 gün reklamınızın görünür olması gerekmekte. Diğer maddelerde de değindiğimiz gibi Instagram’ın ön planda tuttuğu temel şey görseliniz. Bu nedenle görsel hedef kitlenizi harekete geçiren mesajlar içermeli. Ve bu mesajı doğru bir şekilde duyurmak için profesyonel bir bütçe planlaması yapılmalı.

 

Markalamanızı Doğru Konumlandırın

Hedef kitlenizin algısında yer edinmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ancak markalamanızı zekice yapmalısınız. Logonuzun ön planda olmasını ve oldukça büyük olmasını istiyor olabilirsiniz ancak müşterileriniz kafa karıştıran reklamlardan hoşlanmayacaktır. Bunun yerine logonuzu görünür ancak rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırın.

Yönlendirme Yapmayı Unutmayın

Instagram reklamlarınızı güçlendirmek ve etkileşimi arttırmak için yönlendirme eklemelisiniz. İlk önce reklamlarınızı gören kişileri nereye yönlendirmek istediğinizi belirleyin. Eğer potansiyel hedef kitlenizin sizi aramasını istiyorsanız bir arama düğmesi ekleyebilirsiniz, bunun sayesinde reklamı gören kişiler sizleri kolaylıkla arayabilir. Yalnızca telefon numarası değil birçok yönlendirme yapmak mümkün. Dilerseniz web sitenize, dilerseniz direkt olarak mesaj kutunuza ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.