google-my-busines-nedir_image

İnstagram Etkili Reels İçerikler Nasıl Oluşturulur?

İnstagram Etkili Reels İçerikler Nasıl Oluşturulur?

İnstagram Etkili Reels İçerikler Nasıl Oluşturulur?

İntagram yeni bir rehber yayınladı! Reels paylaşımı yapmadan önce bu içeriği mutlaka okuyun. Reels işletmenizin radarında değilse, sosyal medya stratejinizi yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir. Zira günümüzün dijital dünyasında işler hızla değişiyor. Trendler bir gecede patlıyor ve bu trendleri en erken yakalayan markalar, influencerlar ve içerik oluşturucular karlı çıkıyor. Bu nedenle tüketici beklentilerine ayak uydurmak, özellikle hedef kitleniz Y ve Z kuşağını içeriyorsa işletmenize gösterilen ilgi düzeyi ve başarısı için çok önemli. İnstagram Reels’ların izlenme sayısı ve etkileşimlerinin arttırılabilmesi için yeni bir rehber yayınladı. İnstagram tarafından yayınlanan rapora göre, intagram da geçirilen zamanın %20’si tek başına Reels akışından oluşuyor. İnstagrama göre nu oran oldukça yüksek. İnstagram markalara, tam ekran dikey formatta eğlendiren, ilgi çekici ve harakete geçirici reels içerikleriklerin paylaşılmasını öneriyor. İnstagram, “Reels, İntagramın geleceği diyor.”

Tasarımda Güvenli Alan Uyarısı ;

İntagram, Reels’ların tam ekran formatını doldurmasını ve videodaki önemli kısımların buton, logo, açıklama vb gibi alanların altında kalmamasını öneriyor. Yani videonuz sağa-sola taşmamalı. Böyle videoların etkileşim performansı %28 daha düşük oluyormuş. İntagram yatay şekilde paylaşılan (üstünde ve altında boşluklar bulunan) Reels’ların, dikey tam ekran formatta paylaşılan Reels’lara oranla %48 daha düşük performans sergilediğini söylüyor. Yani Reels hazırlarken tam ekran, dikey formatta hazırlık yapılmalı ve mümkünse yatay videolar paylaşmamalısınız.

Müzikli Reels’lar Daha Çekici:

Markaların müzikli Reels paylaşımları, müziksiz Reels’lara oranla %80 daha çok erişim alıyor, daha çok kişiye ulaşıyor.

  • Yeşil ekran vb İnstagram efektleriyle yapılan Reels’lar %40 daha iyi sonuç getiriyor.
  • Şaşırtıcı, duygusal ve dikkat çekici Reels’lar daha iyi performans sergiliyor. “Markalar insanlardaki aşkı ortaya çıkarmalı!”

İnstagram diyor ki, bir ürünün tanıtımı yapılırken o ürünün en önemli işlevleri çok basit ve çarpıcı şekilde maddeler halinde anlatılmalı. İnsanları harekete geçirici kancalar kullanılmalı ve bu anlatılanlar insanlarda merak uyandırmalı. Bu şekilde Reels paylaşımları diğerlerine oranla çok daha fazla etkileşim ve erişim alacağını söylüyor.

Samimi Olun, Onların Diliyle Konuşun;

Takipçilerinize samimi şekilde seslenin. Onlarla bağ kurun, onların diliyle konuşun, onlar gibi olmalısınız. İnstagram raporuna göre içinde gerçek bir insan bulunan Reels’lar, olmayanlara oranla %25 daha fazla tıklama alıyor. Yani Reels’lar da siz de olmalısınız. Yüzünüzü gösterin.

Markalar reels içeriklere ağırlık vermeli ve stratejilerini bu yönde kurgulamalı. “ Samimi ve içten ol, basit ifadelerle çarpıcı başlıklar kullanılmalı, insanlarla bağ kur, eğlenceli ol, insanların içindeki aşkı ortaya çıkar ve yaratıcı ol. Böylelikle markalarınızın hem reklamını hem kar payını arttırın.