google-my-busines-nedir_image

Dijital Pazarlama Stratejilerinizi Güçlendirecek 5 Madde

Dijital Pazarlama Stratejilerinizi Güçlendirecek 5 Madde

İnsanlar tarafından bir günde milyonlarca arama yapılan Google arama motorunda dijital pazarlama stratejinize güç katacak, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin karşısına doğru zamanda, doğru bir şekilde çıkmanız için yapmanız gereken 5 önemli maddeyi sizler için derledik.

 

1- Kendinize Ait Hikayeler Oluşturun

Müşteriler her zaman markalardan etkilenmek için sebep ararlar. Kendilerine yakın hissetleri markaları tercih eder ve çoğunlukla bu markalara sadık kalırlar. Tabii ki tüketiciler her zaman, her koşulda markalarla bağ kuramıyorlar. Bunun için markaların sahip olmaları gereken en önemli unsur “hikaye.” Kendinize ait bir hikayenizin olması markanızı kişileştirmeye başlar ve hedef kitlenizle kuracağınızın bağın temellerini atar. Peki hikayeler dijital pazarlama stratejisinde nasıl bir rol oynuyor derseniz cevabını sizlerle paylaşalım. Dijital pazarlama stratejinizi kendi hikayenize göre şekillendirmelisiniz. Kendi hikayenize uygun bir web sitesi, hikayenizi yansıtan sosyal medya gönderileri tasarlamalısınız. Eğer gelenekselliği yansıtan, tarihi bir marka hikayeniz varsa kullandığınız görsellerde bunu yansıtmalı. Ve insanlar marka hikayenizle dijital medyadaki duruşunuzu birbiriyle bağdaştırabilsin.

 

2- Tüketicileriniz ile Aynı Dili Konuşun

Tüketiciler arama motorlarında yaptıkları aramaları çoğunlukla konuşma dili ile aratırlar. Bir arkadaşına soruyormuş gibi ara motorlarına soru sorarlar. Örneğin; bana en yakın kuyumcu nerede? Şeklinde sorular sorarak cevap ararlar. Sizde bu aramalarda öne çıkmak istiyorsanız, basit ve anlaşılabilir bir dil seçin. Teknik bilgilerle doldurulmuş, fazlasıyla terim içeren metinler yerine günlük hayata uygun hedef kitlenizin aratacağından emin olduğunuz kelimelere yer verin. Sosyal medya üzerinde yapacağınız paylaşımlarda kullandığınız dil, karşınızdaki kişiyle konuşuyormuş etkisi uyandırmalı.

 

3- Her Zaman Bir Alternatifiniz Olsun

Arama motorlarında tüketiciler arattıkları ürün kadar, karşılarına çıkan alternatifleri de değerlendirir. Ve çoğunlukla alternatiflerini satın alırlar. Sebebi ise tüketicilerin ilk arattıkları ürünün belki birkaç özelliği olmadan daha uygun fiyatlısını, farklı bir site üzerinde bulabiliyor olmaları. Bu nedenle kendi alternatifinizi oluşturmalısınız. Dijital pazarlama stratejinizi oluşturmadan önce hedef kitlenizi doğru tanımalı, ürün ya da hizmetinizi satın alırken nelere dikkat ettiğini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz. Tüketicileriniz sizin dijital medya platformunuzda kalması ve satın alma işlemini başarıyla sonuçlandırması için alternatiflerinizi bulmayı unutmayın.

 

4- Canlı Destek Hattına Önem Verin

Web sitenizi ziyaret eden kişilere canlı destek hizmeti sunun. Tüketiciler sorularına hızla cevap bulmak ister ve her zaman kendilerine bir muhatap ararlar. Telefon aramalarında çoğunlukla müşteri temsilcilerine ulaşmakta zorluk çeken tüketiciler, bu sorunun sonrasında kullanım alışkanlıklarını bile değiştirebiliyor. Sebebi ise insanların “gerçek” bir kişi ile görüşmek istemesi. Bu nedenle canlı destek hizmeti sunmak ve tüketicilerimize en kısa sürede yanıt vermek, çözüm bulan olmak gerekiyor. Bu sayede tüketicilerinizdeki güven duygusunu arttırabilir ve size olan bağlılıklarını yükselebilirsiniz.

 

5- Reklama Bütçe Ayırmaktan Kaçınmayın 

Dijital pazarlamada ön plana çıkmak isterseniz bunun için bir reklam bütçesi oluşturmalısınız. Doğru yapılan bir reklam yönetimi ile yatırılan ücretin karşılığını alabilirsiniz. Girdiğiniz reklamlara yaptığınız yönlendirmeler ile tüketicileri istediğiniz noktalara ulaştırmanız mümkün. Reklamlarınızı doğru platformlar içerisinde vermek size ekstra fayda sağlayacak. Satışını yaptığınız ürün ya da hizmetin hedef kitlesinin hangi dijital platformda aktif olduğunu tespit etmeniz gerekmekte. Örneğin siz çoğunlukla gençlere hitap ede- ürünler satıyorsanız, Facebook platformu üzerinde reklam vermeniz uygun olmayacaktır. Sebebi ise 18-29 yaş arası gençlerin %53’ünün Instagram’da aktif olarak paylaşım yapmaları. Bu nedenle doğru bilgiler edinerek hedef kitlenizin alışkanlıklarını öğrenmelisiniz. Ve buna göre oluşturduğunuz dijital pazarlama stratejinizde reklamlara sıklıkla yer vermelisiniz.