google-my-busines-nedir_image

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Takip Etmeniz Gereken Trendler

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Takip Etmeniz Gereken Trendler

Bir yönetici olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile ilgili kendinize şu sorulardan birini soruyor olabilirsiniz. SEO neden her zaman değişiyor? İşletmem için SEO'ya ihtiyacım var mı? Tüm bu değişikliklerle nasıl alakalı kalabilirim? Ve bunun gibi bir çok soru.

 

İşletmeler, stratejilerini, ürünlerini veya hizmetlerini sürekli değiştiriyor çünkü teknoloji geliştikçe, kullanıcıların davranışları ve ihtiyaçları da dalgalanıyor. Ayrıca şirketler rekabette önde olmak isterler, bu nedenle uyum sağlarlar, dönüştürürler ve çeşitlenirler. Aynı şey Google'da da oluyor!

 

Google bir işletmedir. Arama motorları endüstrisine hakim olmak için Google'ın, müşterilerinin deneyimini iyileştirmek için algoritmasını değiştirmesi gerekiyor.

Geçen yıl Google, algoritmaları hakkında 3.234 güncelleme bildirdi. Ancak, bir yıl içinde sıralamaları genel olarak etkileyen yaklaşık 10 büyük güncellemeleri var. Bu nedenle, müşterilerin web sitenizi arama motorlarında bulmasını sağlamak için tüm bu değişiklikleri takip etmek ve bunları dijital pazarlama stratejinize uyarlamak çok önemlidir. Dikkat etmeniz gereken trendler ise şu şekilde;

 

1. GÖRSEL ARAMA

Görsel Arama, metin yerine görseller kullanarak arama yapmak anlamına gelir. Görsel, unsurlarını anlamak ve aradığınız ürün veya benzerlerinin sonuçlarını getirmek için yapay zeka ile taranır.

İnsan beynine iletilen bilginin % 90'ı görseldir. Çevrimdışı dünyada satın alırken, istediğimizi bulmak için gözlerimizi kullanırız. Bu şekilde görsel arama, bunu çevrimiçi dünyaya aktarır.

Pinterest, Google, Bing ve Amazon gibi şirketler en iyi görsel arama platformlarıdır. Her birinin kendine has özellikleri vardır. Ev dekoru veya moda satıyorsanız, ürünlerinizin Amazon veya Pinterest'te görüntülenecek şekilde optimize edilmesi gerekir. Öte yandan Google, hayvanları, bitkileri, yerleri, kitapları ve çok daha fazlasını anlar.

Görsel aramaya öncülük etmek, işlemleri ve gelecekteki beklentileri arttırma potansiyeline sahiptir. Kullanıcılar bir resimle arama yaptığında ve bir şirket gösterildiğinde, işletme, çapraz satış ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi ile sonuçlanan çeşitli öneriler göstererek hayatını kolaylaştırır.

 

GÖRSEL ARAMA NASIL OPTİMİZE EDİLİR?

Alakalı içerik için sıralamak üzere alakalı anahtar kelimeler dahil olmak üzere resimlere açıklayıcı alt metin ekleyin.

Tarayıcıların resimlere erişmesine yardımcı olmak için site haritasındaki resimleri gönderin.

Ürün ayrıntılarıyla birlikte görüntünün iyi anlaşılması için görüntülere şema işaretlemesi uygulayın.

Bağlamı daha iyi anlamak için resim başlıklarını, alt etiketleri, dosya adlarını optimize edin.

Görüntüyü doğru okumak için yüksek kaliteli görüntüler kullanın.

Hızlı bir web sitesine sahip olmak için görüntü boyutunu optimize edin.

 

2. YEREL SEO

Yerel optimizasyon, işletmenizin çevrimiçi olarak keşfedilmesine ve daha sonra  ziyaret edilmesine yardımcı olur. Yerel aramalar, tüm Google aramalarının % 46'sını oluşturur.

YEREL SEO İÇİN NASIL OPTİMİZASYON YAPILIR?

Müşterileri, güvenilir bir işletme olma yolunda yorum bırakmaya teşvik edin.

Yerel aramaların çoğu bir mobil cihaz üzerinden yapıldığından sitenizin mobil uyumlu olduğunu onaylayın.

Hizmetleriniz veya ürünleriniz ve konumlarınızla ilgili yerel anahtar kelimeleri araştırın.

Her biri için sıralamak üzere farklı konumlar için yerel açılış sayfaları oluşturun.

Web sitenizdeki Ad, Adres, Telefon numarası alanlarını güncelleyin.

İnsanların şirketi doğru bilgilerle keşfedebilmesini sağlamak için şirketinizi yerel çevrimiçi dizinlerde listeleyin.

 

Peki SEO trendleri ile web sitenizi optimize etmenin size sunduğu faydalar neler öğrenmek isterseniz bu kısım tam size göre;

Müşterinizi göz önünde bulundurarak etkili ve bilinçli bir SEO stratejisi uygulamak, işletmeniz için çevrimiçi ve çevrimdışı birçok fırsat sağlayabilir.

Trafiği ve dönüşümleri iyileştirir: Arama Motoru Optimizasyonu, çözebileceğiniz bir ihtiyacı arayan kaliteli trafik getirerek daha yüksek dönüşümler sağlar.

Marka farkındalığını arttırır: Farklı anahtar kelimeler için ilk sonuçlarda yer alıyorsanız, markanız bir sektörde lider olarak tanınacaktır.

Uzun vadeli sonuçlar getirir: İlk sayfaya girmeniz zaman alan uzun vadeli bir stratejidir, ancak bir kez orada olduğunuzda, SEO'nun gelişmesini sürdürürseniz orada kalacaksınız.