google-my-busines-nedir_image

Android Virüsü Cüzdanınızı Saniyeler İçinde Boşaltıyor.

Android Virüsü Cüzdanınızı Saniyeler İçinde Boşaltıyor.

Android Virüsü Cüzdanınızı Saniyeler İçinde Boşaltıyor

 

Akıllı telefonların korkulu rüyası virüsler, siber saldırıların en fazla bilineni ve uygulananıdır. Güvenlik açığını bir şekilde diskalifiye etmek için güçlendirilerek bilgisayarlara ve telefonlara sızan virüslerin içinde android virüs en tehlikeli olarak görülenidir. 
Cüzdanınızı saniyeler içinde boşaltan android virüs nedir, telefonunuza android virüs bulaştığını nasıl anlarsınız, android virüs sistemden nasıl temizlenir sorularınızın ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

Android virüs nedir?


xHelper adı ile bilinen android virüs ilk olarak 2019 yılının ekim ayında ortaya çıkmıştır. Uzun süre yazılımcıların üzerinde kafa yorduğu ve telefonun sistem bölümüne yerleşerek kanserli hücre görevi gösteren bu virüs kendini gizlemesi ve telefondan silinmemesi ile android işletim sistemi kullanıcılarının kâbusu haline gelmiştir.
Android virüs daha çok Android 6 ve Android 7 sürümlü telefonları etkilemektedir. Güncel cihazlara ise daha çok mail yolu ile bulaşmaktadır. Sinsi bir virüs olan android virüsü, telefonlarda kendisini sistem güncellemesi yapan yararlı bir uygulama olarak göstermektedir.  Bulaştığı akıllı telefonun tüm bilgilerini ve kontrolünü ele geçirmektedir. Hepimizin bildiği Google Play Store’den değil üçüncü kaynaklardan telefona sızmaktadır fakat kendisini Google Play Store’den göstererek doğrulanmış yararlı uygulama olarak tanıtmaktadır. Akıllı telefonu kullanan kişi bu uygulamanın güncellemesini yaptığı anda telefonunun tüm sistemi android virüs tarafından ele geçirilmiş demektir. Mesajlar, kişisel kimlik ve banka bilgileri, cihaz bilgileri, rehber, yer imleri, bulaştığı telefonun ortam sesleri, kamerası, kamerası ile çekim yapabilme özelliği gibi birçok bilgi ve özellikler siber saldırganların kontrolüne girmiş demektir. Cihazınızın her tür konumunun takibatını uzaktan yapabilmesi, bilgileri siber korsanlara aktarması ve şahsi bilgilerinizin kullanılması, kopyalanması ile tehdit aracı halini almışsınız demektir. Telefonunuza xHelper olarak tabir edilen android virüs nasıl bulaşır bir bakalım. 

Telefonunuza android virüs nasıl bulaşır?

 

E-postanıza gelen kötü amaçlı yazılım bağlantısının linkine tıkladığınızda
Güvenlik duvarı olmayan APK indirme sitelerindeki uygulamaları açtığınız anda
Arka planında zararlı kod çalıştıran sitelere giriş yaptığınızda
Telefonunuzda güvenlik güncellemesi yapılmadığında
Uygulamaların hizmetlerinden
Javascript kodları ile zararlı yazılımlar otomatik olarak telefonunuza inmiş demektir. Bu durumun önüne geçmek için güvenlik duvarı zayıf veya güvenliği düşük sitelere giriş yapmadan önce javascripti devre dışı bırakabilirsiniz ama bu durumda da girdiğiniz sitedeki bazı özellikler çalışmayabilir.
Telefonunuza yerleşen ve cüzdan yakan virüs olarak tabir edilen güçlü ve temizlenmesi zor bir virüs olan android virüsün telefonunuza bulaştığını anlamanızı sağlayan koşulları sizin için maddeler halinde ele alalım.

 

Telefonunuza android virüs bulaştığını nasıl anlarsınız?

 

Telefonunuz aşırı ısınıyorsa,
Telefonunuz aşırı yavaş çalışıyorsa,
Telefonunuzun şarjı çok hızlı bitiyorsa,
Telefonunuzda aşırı veri kullanımı mevcutsa,
Telefonunuzda pop-up reklamlara çok sık rastlıyorsanız;


Siz yüklemediğiniz ve istemediğiniz halde telefon ekranınızda kendiliğinden beliren widgetler var ise
Uygulamalarınızda çökme sorunu yaşıyorsanız
Size ait telefondan rehberinizdeki kişilere, sizden giden bilgi/haber/mesaj 
Android virüsün telefonunuzun sistemine yerleştiğinin işaretleridir. Bu durumda tehlikeli ve büyüyen bir ur gibi telefonun sistemine hükmeden android virüsten kurtulmak için neler yapılabilir birlikte göz atalım.
Android işletim sistemli telefonunuzun kötü amaçlı yazılımlardan korumanın en etkin yöntemi telefonunuzda sık sık virüs taraması yapmaktır. Google Play Store’de yer alan hızlı-güvenli-güçlü işlevleri bir arada bulunduran antivirüs programlarından yararlanabilirsiniz.
Pop-up reklamlar olarak nitelediğimiz sizin isteğiniz dışında ekranınıza gelen reklamları X simgesine basarak kapatmak yerine güvenli yöntem olan tüm uygulamaları kapatmanız en sağlıklı yöntemdir. Çünkü o esnada arka planda sizin haberiniz olmadan gerçekleştirilen işlemler olabilir.
Telefonunuzda aşırı veri kullanımını önlemenin en güvenilir adımı; telefonunuzun ayarlar menüsünden aşırı veri kullanımı yapan uygulama veya uygulamaları seçip o uygulamanın veri kullanımı menüsüne bakmanızdır. Bu sayede hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz. Eğer yüksek veri tüketimi yapan bir uygulamaya telefonunuzda rastlarsanız bilin ki o uygulamadan kötü amaçlı yazılım yüklemesi yapılmıştır. Kısacası normalden fazla veri tüketimi yapan uygulamada tehdit unsuru olan android virüs var demektir.
Şarjınızın çabuk bitmesi de virüsün sebep olduğu, telefonun pil ömrünü azaltan, veri ve kaynak tüketimini çok fazla arttıran bir durumdur. Telefonunuzun ayarlar menüsünden pil uygulamasını açarak pil kullanım miktarını arttıran uygulamayı görebilirsiniz. Kaynak kullanımı çok fazla olan programı/uygulamayı telefonunuzdan kaldırmalısınız. Veri kullanımı için sık sık uygulamalarınızı kontrol edin. Güvenilir, hızlı ve güçlü bilinen antivirüs programlarından birisini telefonunuza kurarak önlem alabilirsiniz. Hiçbir durum işe yaramadığı takdirde telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Format atmak da güvenilir yöntemlerden birisidir. Format atmadan önce önemli bilgilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir.
Kişiye özel akıllı telefonların kâbusu android virüs nedir, telefona nasıl bulaşır ve android virüsten korunma yöntemleri nelerdir kısaca bahsettik. Cüzdan yakan android virüsten sakınmanın en etkili yöntemlerini sizin için ele aldık. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yararların yanında zararların da arttığı bilinen bir gerçektir. Tehditkâr android virüs için yukarıda saydığımız tedbirleri elden bırakmamanızı ümit ediyoruz.