Dijital dünyada, işinizi, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi pazarlamak için birçok seçenek mevcuttur. Çevrimiçi pazarlamaya dâhil olmanız, sektörünüzde erişim alanınızı genişletmek adına çok önemlidir. Bunun için bir site kurabilir ve ürünlerinizi siteniz üzerinden pazarlamaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli bir site ile Google’da iyi görünmek, dijital pazarlama kampanyalarındaki işletmeler için nihai bir kazanç. Bunun için kaliteli bir arama motoru optimizasyonu hizmeti almanız gerekiyor. Bu hizmet kapsamında responsive web sitesi tasarımı, SEO raporlama gibi web sitenizin kalitesini artıracak ve sitenizin Google sıralamasındaki organik durumunu görmenizi sağlayacak uygulamalar bulunmakta.

Responsive web tasarım temel olarak sitenizin farklı cihazlarda ekrana uyumlu şekilde en sade haliyle görüntülenmesini sağlanıyor. Bu tip tasarımın dünyada kullanım oranı %25’lere ulaşmış durumda ve bu tip web sitesi tasarımını tercih ederek Google’da iyi gözüküp ziyaretçi trafiğinizi yüksek oranda artırabilirsiniz.

Sitenizde Yayınladığınız Reklamlardan Para Kazanabilirsiniz 

Elbette firma ürünlerinin satışının yanı sıra, çeşitli dijital pazarlama firmaları için dolaylı olarak siteniz üzerinden hizmet vererek para kazanabilme imkânız bulunmakta. Web siteleri üzerinden para kazanmanın bir yolu ürünleri satışa çıkarmak iken elbette bir bilgi ya da eğlence platformu olarak oluşturduğunuz sitenizde yayınladığınız Google reklamları üzerinden ya da sosyal medya reklamları üzerinden para kazanabilirsiniz. Bunun için en sıkça tercih edilen platform Google ADS’tir.

Google ADS 

Google Ads, sayfanızda yayınladığınız reklamınızın aldığı her bir tıklama için size ödeme yapan çevrimiçi reklamlardır. Google Ads, web kullanıcılarını web sitenize yönlendirmek için reklamlar oluşturmanıza olanak tanıyan bir çevrimiçi reklamcılık platformu olarak da tanımlanabilir. Google Ads'i kullanmanın en büyük yararı, satın alma gibi niyet gösteren müşterilerin önüne reklam sunmasıdır. Bu sayede herhangi bir dijital pazarlama sitesinin reklamını sitenizde yaparak tıklama başına ücret almanız sağlanır. Google Ads ile ilgili harika olan şey, platformun güçlü hedefleme yeteneğine sahip olmasıdır. Hedef müşterinizin yerini, yaşını, cinsiyetini, gelirini ve ilgi alanlarını tanımlayarak reklamlarınızı belirli kitlenize gösterebilmenizi böylece reklamlara tıklanma sayısını artırmanızı sağlar.

Sosyal Medya ADS 

Sosyal medya reklamlarında da görüntülenme başına ödeme almanız sağlanır. Bunun için sitenizin takipçi kitlesinin zamanlarını sosyal medyada nerede geçirdiklerini bilmeniz gerekir. Ziyaretçi kitleniz zamanının büyük çoğunluğunu İnstagramda ya da Facebook’da geçiren gençlerden oluşuyorsa sosyal medya reklamları üzerinden para kazanabilme imkanınız yükselir. Pew Research, çeşitli yaşlardaki yetişkinler arasında en çok kullanılan sosyal medya platformlarını anlatan bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Birincil ziyaretçi kitlenizin zamanlarını hangi sosyal medya platformunda geçirdiğini analiz ederek bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları belli açılardan Google reklamlarına göre avantajsız olsa da dijital pazarlama stratejinizde kesinlikle yer alabilirler. Peki, sosyal medya reklamlarının en önemli dezavantajları nelerdir?

Sosyal Medya Reklamları Yeterince Avantajlı mıdır? 

Sosyal reklamların doğrudan kazanıma dönüşmek için yeterince iyi olmadığını söylememizin nedeni web kullanıcılarının davranış özellikleridir. Web kullanıcıları Facebook instagram ya da twitter gibi sosyal medya platformlarını genellikle satın alma kararı vermek için değil de arkadaşları ile iletişim kurmak, eğlenmek ya da haberleri okumak için kullanmaktadırlar.

Satın alma kararı bulunan internet kullacılarının büyük çoğunluğunun sosyal medya platformlarını değil Google gibi arama motorlarlarını kullandığı bilinmekte.2016 yılında Forrester tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin% 71'i arama motoru kullanarak yeni ürün ve hizmetler için yolculuğa başlıyor ve tüketicilerin% 74'ü satın almaya hazır oldukları zamanlar için bir arama motoru kullanıyor. Bu açıdan sosyal medya ADS Google ADS kadar avantajlı olmayabilir.