İyi giden bir perakende işletmeniz mi var ve satışlarınızı küresel olarak nasıl artıracağınızı mı merak ediyorsunuz? Güvenlik kaygıları nedeniyle e-ticarete girmekte tereddütlü müsünüz, yoksa sadece işin bu unsurunu anlamamanız mı?

Herhangi bir perakende satış işindeyseniz veya bunu düşünüyorsanız ya da müşterileriniz oradaysa, bir e-ticaret işini sürdürmek için ne gerektiğini daha iyi anlamak için daha iyi bir zaman olamaz.

Peki e-ticaret neden önemlidir? Yavaşlama belirtileri göstermeyen, hızla büyüyen bir tüketici satış noktasıdır. Bir şey satıyorsanız ve öngörülebilir gelecekte bunu yapmaya devam etmeyi planlıyorsanız, e-ticarete dikkat etmek ve işiniz için mümkün olur olmaz aktif bir katılımcı olmak istersiniz.

E-Ticaretin Avantajları

Dünyanın veya en azından erişimi olanların e-ticarete yönelmesinin pek çok nedeni var. Ticari bir çıkış olarak internet, işletmelere daha geniş erişim ve azalan işletme maliyetleri gibi faydalar sağlayabilir. Tüm bu profesyoneller, bir bütün olarak işletme üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

İşte e-ticaretin sağlayabileceği önemli avantajlardan birkaçı:

Yeni Müşteriler Çekin

Çevrimiçi perakendeciler, daha geniş bir kitleye daha fazla görünürlüğe sahiptir. Fiziksel bir mağaza yalnızca yoldan geçenler tarafından bilinirken, bir e-ticaret mağazasına sınırsız sayıda internet kullanıcısı tarafından erişilebilir ve görüntülenebilir. İnternetin gücünü kullanarak yeni müşteriler çekmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Arama Motoru Sonuçları siteniz doğru bir şekilde optimize edilmişse, Google ve Bing gibi motorlarda yaptıkları arama sorguları aracılığıyla çok sayıda yeni müşteriye ulaşabilirsiniz. Siteniz ne kadar optimize edilmişse, göstereceği sonuçlarda o kadar yüksek olur ve daha fazla yeni müşteri çekebilirsiniz.

Sosyal Paylaşımdan Hoşlanan Müşteriler ürünlerinizden memnunsa, sosyal paylaşım onların memnuniyetlerini arkadaşları ve aileleri ile paylaşmalarını kolaylaştırır. Bu, kulaktan kulağa fiziksel mağazalarda olduğu gibi işlev görür, ancak internet sayesinde tüketiciler sitenizdeki ürüne doğrudan bir bağlantı sağlayabilir. Artık diğer tüketiciler arkadaşlarının hangi ürünü sevdiğini ve tam olarak nerede bulacaklarını biliyor, telaş yok.

Coğrafi Sınırlama Yok

E-ticaret, yeni müşteriler çekme yeteneğine benzer şekilde, teorik olarak müşterilere coğrafi sınırlamalar olmaksızın satış yapmanıza olanak tanır. Şimdi bu, elbette, bir ürünü ne kadar uzağa göndermek istediğinize bağlıdır, ancak fırsat oradadır.

Daha Erişilebilir

Fiziksel bir mağazanın aksine, internet ve dolayısıyla e-ticaret mağazanız haftanın yedi günü, günde yirmi dört saat açıktır. Bu, mağazanızın ve ürünlerinin tüketiciler için daha erişilebilir olmasını sağlar. E-ticarete ayrıca internet özellikli her yerden erişilebilir. Tüketicilerin artık bulunduğunuz yere seyahat etmek için zaman ve para harcaması gerekmiyor.

Müşteri Analitiği

Müşteri analitiğinin gücü, sunduğunuz ürünlerden bu ürünleri pazarlama şeklinize kadar her şeyi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Fiziksel bir mağazada bazı müşteri bilgilerini toplayabilirsiniz, ancak bu yoğun emek gerektirir ve potansiyel olarak yanlış olabilir. E-ticaret ile tek yapmanız gereken, HTML biçimlendirmenize bir parça kod bırakmaktır ve gerisi otomatik olarak gerçekleşir. Müşteri analitiğinin sağlayabileceği bilgi türlerinden bazıları şunlardır:

 

Tüm bu veriler daha sonra işinizle ilgili kararlar almanıza yardımcı olmak için analiz edilebilir.

İndirim Otomasyonu

E-ticaret, indirimleri ve satışları otomatikleştirmenizi sağlar. İndirim kodlarını sitenizin arka ucunda belirleyebilir ve bunlar için son kullanma tarihleri oluşturabilirsiniz. Bu, fiziksel bir mağazada oluşabilecek, süresi dolmuş bir kuponun yanlışlıkla kabul edilmesi olasılığını azaltır.

Ayrıca müşterileri herhangi bir satış hakkında doğrudan site üzerinden anında bilgilendirebilirsiniz. Her ürün, fiziksel mağazalarda gerektiği gibi çok fazla el emeği olmadan açıkça işaretlenmiştir.

Düşük Maliyetler

Genel olarak, bir e-ticaret mağazası, bir perakende mağazasından daha düşük işletme maliyetlerine sahip olacaktır. Gayrimenkulün genel maliyetine ve fiziksel bir konumu korumanın ilgili maliyetlerine sahip olmazsınız. Ek olarak, envanter web tabanlı bir yönetim sistemi ile otomatikleştirilebilir ve envanter maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.